Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda podsłuchiwany Pegasusem? Prezydent jasno odpowiedział
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.02.2024 22:48

Andrzej Duda podsłuchiwany Pegasusem? Prezydent jasno odpowiedział

Andrzej Duda
"Gość Wydarzeń" Polsat News (22.02.24)

Prezydent Andrzej Duda był w czwartek 22 lutego gościem Polsat News w wieczornym programie "Gość Wydarzeń". Jednym z tematów, które poruszono podczas rozmowy, była kwestia inwigilacji Pegasusem. Prezydent został zapytany wprost, czy ma informacje, że system był wykorzystywany wobec niego? Duda odparł jednoznacznie.

Tusk o Pegasusie: Wszystko jest do dyspozycji pana prezydenta

Premier Donald Tusk 13 lutego podczas otwartej części posiedzenia Rady Gabinetowej poinformował prezydenta Andrzeja Dudę, że posiada dokumenty, które "potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa". Jednocześnie szef rządu zadeklarował, że zobowiązał ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do ich przekazania. Tusk podkreślił, że lista osób inwigilowanych Pegasusem miała być bardzo długa. 

Między innymi o tę kwestię oraz wiedzę, czy sam był podsłuchiwany tym systemem, zapytał prezydenta Andrzeja Dudę w czwartkowym programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News dziennikarz Bogdan Rymanowski. Duda nie zwlekał z odpowiedzią.

Sondaż Gońca: ponad 42 proc. Polaków pozytywnie o pracy ministra Bodnara

Prezydent podsłuchiwany Pegasusem? Andrzej Duda odpowiada

Prezydent Andrzej Duda w czwartkowym "Gościu Wydarzeń" został zapytany przez dziennikarza, czy wie, czy był podsłuchiwany Pegasusem. Odpowiedź była natychmiastowa.

Nie wiem, i nigdy nie szukałem odpowiedzi na to pytanie - odparł Duda. Nie widzę powodów, żebym był podsłuchiwany legalnie. A nielegalnie? To już jest inna kwestia - mówił prezydent.

Andrzej Duda przyznał, że odkąd sprawuje funkcję, to "życie prywatne schodzi na dalszy plan", jednak stwierdził, że w jego ocenie prezydent nie powinien być podsłuchiwany. 

Ale jeśli by to wynikało z działań polskich służb, które stoją na straży mojego bezpieczeństwa, to jest inna kwestia. Muszę się liczyć, że jestem pod ochroną kontrwywiadowczą, tak to jest - dodał.

ZOBACZ: Kaczyński pierwszy na liście świadków. Już niedługo zostanie przesłuchany

Prowadzący rozmowę dopytywał prezydenta co w przypadku, gdy dane z podsłuchów znalazły się na obcych serwerach.

To byłaby to bardzo poważna sprawa, i osoby za to odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje - odparł Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda o pigułce "dzień po"

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do dzisiejszych wydarzeń w Sejmie. Został zapytany o to, czy podpisze ustawę o dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydent określił tabletkę "bombą hormonalną".

Przecież to nie jest tak, że tej pigułki w Polsce nie ma. Dzisiaj jest to pod kontrolą, a tu chodzi o to, żeby to było bez kontroli - mówił Duda.

Prezydent unikał jasnej deklaracji w tej sprawie. Zapowiedział, że rozpatrzy ustawę ostatecznie, gdy ta trafi na jego biurko.

 

Źródło: "Gość Wydarzeń" Polsat News

Tagi: Andrzej Duda