Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Prawdopodobnie wygra te wybory"
Irmina Jach
Irmina Jach 18.02.2024 20:07

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Prawdopodobnie wygra te wybory"

Andrzej Duda
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda opuści Pałac Prezydencki w połowie 2025 roku. Nie brakuje głosów, że największe szanse na prezydenturę ma obecnie Rafał Trzaskowski. Co na ten temat sądzą Polacy? Ich odpowiedź może zaskoczyć.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta?

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Survey dla Wirtualnej Polski respondenci zostali zapytani, czy wzięliby udział w wyborach prezydenckich i na kogo oddaliby swój głos. Wyniki są zaskakujące. Mocnym poparciem cieszy się aż trzech kandydatów. Pierwsze miejsce podium zajął Szymon Hołownia (24,8 proc. badanych).

Na drugim miejscu, z wynikiem 24,3 proc. znalazł się Mateusz Morawiecki, a na trzecim — Rafał Trzaskowski (22,2 proc. ankietowanych). Walka byłaby wyrównana, a pozostali kandydaci nie mieliby żadnych szans.

Papież Franciszek zawiesza codzienne obowiązki. Watykan właśnie potwierdził

Beata Szydło ze znikomym poparciem

Była premier Beata Szydło nie może liczyć na wparcie badanych. W roli nowego prezydenta widziałoby ją tylko 9 proc. z nich. Sławomir Mentzen dostałby 6,5 proc. głosów, Krzysztof Bosak — 1,9 proc., a Robert Biedroń — 1,3 proc. Aż 10 proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w przyszłorocznych wyborach.

Do urn poszłoby aż 62,4 proc. ankietowanych. 55,2 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 7,2 proc. — "raczej tak". 20,2 proc. badanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 13,6 proc. — "raczej nie". Brak zdania w tej kwestii deklarowało 3,8 proc. uczestników sondażu.

ZOBACZ TAKŻE: Jarosław Kaczyński ma problem. Chodzi o mandat po Kamińskim

Kto wygra wybory prezydenckie 2025?

- To kolejny sondaż pokazujący niekorzystny dla prawicy trend. Kandydat prodemokratyczny - niezależnie od tego, kto to będzie - prawdopodobnie wygra te wybory, bo wyborcy każdego dnia dowiadują się o kolejnych aferach rządów Zjednoczonej Prawicy - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską politolog dr hab. Anna Siewierska z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zdaniem ekspertki, na duże poparcie Polaków — o ile nie popełni rażących błędów — będzie mógł liczyć Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu ma mieć przewagę nad Rafałem Trzaskowskim dzięki poczuciu humoru i dystansowi do siebie.

Źródło: Wirtualna Polska