Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > "Długa, pracowita noc". Polskie i sojusznicze samoloty znów poderwane, Rosjanie ostrzelali Ukrainę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.06.2024 07:59

"Długa, pracowita noc". Polskie i sojusznicze samoloty znów poderwane, Rosjanie ostrzelali Ukrainę

F16
Fot. Gerard van der Schaaf, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z tym aktywowane zostały polskie i sojusznicze statki powietrzne. Jak przekazano w komunikacie, była to “długa, pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce”. Sytuacja na terytorium Ukrainy jest na bieżąco monitorowana.

Atak rakietowy Rosjan na Ukrainę. Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne

Pierwszy komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ukazał się w mediach społecznościowych po godzinie 2 w nocy z piątku na sobotę (31.05/1.06). Poinformowano w nim, że zaobserwowana została intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami lotniczo-rakietowymi na obiekty na terenie Ukrainy.

Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację - dodano.

DO RSZ ostrzegło również, że "aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju".

Szymon Hołownia ujawnił majątek. Ma się czym pochwalić

"Długa, pracowita noc"

Tuż przed godziną 6 na stronie DO RSZ na Facebooku i w portalu X pojawił się kolejny komunikat, w którym podano, że miniona noc “była długa i pracowita” dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce.

Obecnie, ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej - zaznaczono.

Wojsko Polskie pozostaje w gotowości

Jak wynika z informacji udzielanych przez DO RSZ, zmasowany atak rakietowy Rosjan dotyczył całego terytorium Ukrainy, w tym także obwodów bezpośrednio graniczących z Polską. Do uderzeń użyte zostały rakiety manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne typu SHAHED oraz rakiety balistyczne, wystrzelone z rejonu Morza Czarnego.

Wojsko Polskie zapewnia przy tym, że sytuacja na terytorium Ukrainy jest na bieżąco monitorowana, w związku z czym WP jest w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Źródło: DO RSZ