Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jak Szymon Hołownia radzi sobie jako marszałek Sejmu? Polacy nie mają wątpliwości
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.12.2023 11:22

Jak Szymon Hołownia radzi sobie jako marszałek Sejmu? Polacy nie mają wątpliwości

Szymon Hołownia
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Szymon Hołownia sprawdzi się w roli marszałka Sejmu? Zadaliśmy to pytanie Polkom i Polakom. Dawno nie pojawiła się aż tak wysoka zgodność wśród ankietowanych, ale ekspert SW Research wskazuje na jeden aspekt, o którym trzeba pamiętać. - Wyniki ankiety wskazywać mogą na to, że w dłuższej perspektywie poparcie będzie spadać - przekazał dla Goniec.pl dr hab. Jarosław Szczepański, radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Polacy wypowiedzieli się na temat Szymona Hołowni w roli marszałka Sejmu

Szymon Hołownia to niekwestionowane zjawisko w nowym Sejmie. Część osób jest zachwycona sposobem prowadzenia przez niego obrad Sejmu. Jego przeciwnicy wskazują jednak na to, że zachowanie lidera Polska 2050 uwłacza pozycji i powadze funkcji marszałka.

SW Research na zlecenie Goniec.pl zbadał poparcie dla Szymona Hołowni w nowej roli. Pytanie było proste: Czy Pani/pana zdaniem Szymon Hołownia radzi sobie w roli marszałka Sejmu? Wyniki mogą zaskoczyć.

Znamy pełny skład rządu Donalda Tuska. Wszystko jest już jasne

Niespodziewana zgodność w kwestii Szymona Hołowni

W sondażu SW Research ankietowani zaskoczyli zgodnością. 59,9% badanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie dotyczące tego, czy Szymon Hołownia sprawdza się w roli marszałka Sejmu. Przeciwnego zdania było zaledwie 20,2% badanych.

ZOBACZ: Cała Polska widziała, co działo się w Sejmie. Wydało się, co Kaczyński mówił Hołowni

Kolejne 19,9% osób biorących udział w sondażu nie miało zdania w tej kwestii. Wynik badania to dla Szymona Hołowni dobry znak. Jego zachowanie na sali plenarnej zyskało aprobatę wyborców, co potwierdza. Nie tylko wysoka oglądalność obrad nowego Sejmu.

- Blisko 60% Polaków pozytywnie ocenia pracę Szymona Hołowni jako marszałka Sejmu. Wiązać się to może z przyjęciem przez niego postawy koncyliacyjnej oraz kreacji wizerunku marszałka wyciszającego i uspakajającego napiętą sytuację związaną z dość długim okresem tranzycji władzy (ta dokona się dopiero w tzw. drugim kroku konstytucyjnym). Szymon Hołownia ze względu na swoje doświadczenie jest obyty z kamerą oraz sprawia wrażenia osoby, które łatwo i naturalnie przychodzą występy publiczne. To pomaga tworzyć wizerunek osoby kompetentnej i pewnej swojej roli - ocenił dr hab. Jarosław Szczepański – radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert zwraca jednak uwagę na coś, co powinno być dla Szymona Hołowni jasnym wskazaniem, iż nie może osiąść na laurach.

Młodzi Polacy są zachwyceni nowym marszałkiem Sejmu

Szymon Hołownia cieszy się obecnie ogromnym poparciem Polaków. Marszałek Sejmu zaskarbił sobie sympatię osób, które dotychczas niespecjalnie interesowały się bieżącą polityką. - Najwyższy poziom aprobaty wykazują osoby najmłodsze – którym styl prowadzenia obrad oraz włączenie mediów społecznościowych dla promocji własnej pozycji może szczególnie odpowiadać oraz osoby najstarsze, które w ostatnich wyborach silnie poparły partie nieformalnej koalicji opozycyjnej. Poparcie jest już jednak niższe wśród wyborców w średnim wieku. Największe zróżnicowanie widać jednak w przekroju na podstawie posiadanego wykształcenia. Tu osoby posiadający wykształcenie zawodowe pozytywnie oceniają marszałka na poziomie 45% - dodał ekspert SW Research.

ZOBACZ: Ogromna awantura w Sejmie. Oberwało się Szymonowi Hołowni

Niemniej Szymon Hołownia nie może brać za pewnik tego, że w czasie całej swojej kadencji sejmowej będzie równie dobrze oceniany przez Polaków. - Wyniki ankiety wskazywać mogą na to, że w dłuższej perspektywie poparcie będzie spadać (czy stabilizować się w oparciu o bazę elektoratu). Dla samego marszałka oznaczać to może, że premia powyborcza, żeby zadziałała aż do kampanii prezydenckiej będzie musiała być wsparta dodatkowymi zabiegami w pracy merytorycznej i PRowskiej - wyjaśnił dr hab. Jarosław Szczepański.

Badanie przeprowadzenia zostało przez SW Research 28 i 29 listopada 2023 r. w formie wywiad on-line (CAWI). Zbadano reprezentatywną grupę 801 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.

szymon-holownia-sw-research.jpg
Polacy pozytywnie oceniają Szymona Hołownię w roli marszałka Sejmu

Źródło: goniec.pl