Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Kosiniak-Kamysz właśnie zapowiedział. Polska będzie miała nowe wojska
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.05.2024 14:24

Kosiniak-Kamysz właśnie zapowiedział. Polska będzie miała nowe wojska

Władysław Kosiniak-Kamysz
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

2 miliardy złotych. Tyle właśnie Polska ma przeznaczyć na walkę z atakami hybrydowymi, co zapowiedział w sobotę (25 maja) minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON oświadczył również, że w ramach nowych przedsięwzięć powołane zostaną specjalne wojska dronowe. Pojutrze mamy za to poznać dokładny plan stworzenia tzw. Tarczy Wschód.

Polska dołącza do operacji "Tarcza Wschód"

W sobotę (25 maja) Władysław Kosiniak-Kamysz pojawił się w Limanowej, gdzie zorganizowano uroczystość z okazji święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Minister obrony narodowej poruszył na niej temat bezpieczeństwa Polski, zaznaczając, że ten powinien łączyć wszystkich obywateli. Zapowiedział również, że rząd będzie dążył do umacniania wschodniej granicy RP.

Przystąpiliśmy do realizacji największej operacji „Tarcza Wschód”. Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic RP nigdy nie było – oświadczył, nawiązując do planów zbudowania wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią tzw. linii bałtyckiej.

Jak ujawnił, w jej ramach zbudowane mają zostać nie tylko fortyfikacje, ale zakupiony zostanie także najnowocześniejszy sprzęt. Oprócz tego powołane zostaną wojska dronowe - powietrzne, naziemne, nawodne oraz podwodne.

Goniec ujawnia: Fundacja Filipa Chajzera nie wypłaciła matce śmiertelnie chorego dziecka setek tysięcy zł. Jego menadżerka: sprawę bada prokuratura

Rząd wyda 2 mld złotych. Powstaną m.in. wojska dronowe

Na wspomniany cel Polska planuje przeznaczyć niebagatelną kwotę 2 mld złotych, mającą służyć także wzmocnieniu bezpieczeństwa naszych wojsk w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym i atakom w cyberprzestrzeni. Kosiniak-Kamysz zwrócił się też ze słowami podziękowania do tych żołnierzy, którzy dopiero dziś złożyli swoje ślubowanie.

Chcę wam bardzo podziękować za służbę państwu polskiemu, za wstąpienie do sił zbrojnych Rzeczypospolitej, za niezłamaną chęć niesienia wsparcia i pomocy z narażeniem swojego zdrowia, a czasem poświęceniem życia - powiedział.

Na zakończenie wicepremier zaapelował jeszcze o wyważanie wypowiedzi politycznych, zwłaszcza w czasie, gdy kraj znajduje się w zagrożeniu ze strony aktywnego agresora, jakim jest Rosja.

W poniedziałek poznamy szczegóły "Tarczy Wschód"

Narodowy Plan Obrony i Odstraszania Tarcza Wschód  zostanie zaprezentowany w poniedziałek (27 maja) w siedzibie Sztabu Generalnego w Warszawie. Tak wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który w piątek pojawił się na wiecu w Białymstoku.

Jeśli mówimy o Tarczy Wschód, mówimy o wielomiliardowych inwestycjach na wschodniej i północnej granicy, mówimy o fortyfikacjach, zmianach terenowych, które bardzo utrudnią mobilność ewentualnego agresora - tłumaczył. 

Szef polskiego rządu dodał również, że nowe rozwiązania poprawią mobilność polskiego wojska i straży granicznej, a także bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej.

Źródło: Goniec.pl