Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Mariusz Kamiński nie będzie miał wyjścia. Donald Tusk podjął decyzję
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.04.2024 11:41

Mariusz Kamiński nie będzie miał wyjścia. Donald Tusk podjął decyzję

Mariusz Kamiński, Donald Tusk
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk; East News/Piotr Molecki

Donald Tusk podjął decyzję w sprawie Mariusza Kamińskiego. O kroku podjętym przez premiera poinformował Michał Szczerba. Na otwarciu poniedziałkowego posiedzenia ds. afery wizowej poinformowano, iż były szef MSWiA został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych.

Donald Tusk podjął decyzję dotyczącą Mariusza Kamińskiego

Mariusz Kamiński będzie musiał odpowiadać na wszystkie pytania zadane przez komisję ds. afery wizowej. Powodem jest decyzja Donalda Tuska. Szef rządu zdecydował się na ten krok po wcześniejszym zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego.

Mariusz Kamiński został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych. Poinformował o tym Michał Szczerba, szef komisji ds. afery wizowej. Przesłuchanie byłego szefa MSWiA ma rozpocząć się w poniedziałek (22.04) o godzinie 13.00.

Piotr Wawrzyk uderza w służby z czasów PiS: dlaczego nie ostrzegły mnie, że Kobos bierze łapówki?

Mariusz Kamiński zwolniony z zachowania tajemnicy

Chciałbym poinformować, że przed chwilą otrzymałem pismo od premiera Donalda Tuska, w którym premier, odpowiadając na pismo komisji, zwalnia Mariusza Kamińskiego od obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych, które pozyskał w okresie pełnienia funkcji zarówno ministra spraw wewnętrznych, jak i koordynatora służb specjalnych w zakresie informacji objętych przedmiotem prac komisji śledczej ds. legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP - powiedział Michał Szczerba podczas otwarcia poniedziałkowego posiedzenia komisji.

ZOBACZ: Były senator PiS usłyszał wyrok, trafi do więzienia. Kaczyński nie będzie zachwycony

Komisja wyjaśniająca okoliczności tzw. afery wizowej będzie próbowała przesłuchać Mariusza Kamińskiego po raz drugi. W czwartek (18.04) polityk ułaskawiony przez Andrzeja Dudę nie pojawił się na posiedzeniu z racji konieczności stawienia się w prokuraturze.

Donald Tusk wyciągnął wnioski z zachowania Jarosława Kaczyńskiego

Decyzja Donalda Tuska dotycząca zwolnienia Mariusza Kamińskiego z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych to reakcja na wcześniejsze słowa i postawę Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS unikał odpowiedzi na część pytań, zasłaniając się możliwym ujawnieniem tajnych informacji. Wskazywał, że potrzebuje specjalnego zezwolenia ze strony prezesa Rady Ministrów.

ZOBACZ: Wyciekły kulisy operacji Zbigniewa Ziobry. Wiadomo, kto zapłacił za jego leczenie

Podobno prezes Kaczyński czeka na moją zgodę, aby zacząć zeznawać. No więc proszę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. Przed każdą komisją i w każdej sprawie. Zezwalam - mówił wówczas Donald Tusk.

Źródło: goniec.pl, interia