Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Najnowszy sondaż wyborczy. Kaczyński ma powody do zadowolenia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.05.2024 22:41

Najnowszy sondaż wyborczy. Kaczyński ma powody do zadowolenia

Jarosław Kaczyński
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jak wynika z najnowszego sondażu wyborczego zrealizowanego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, na czele doszło do zmiany lidera względem poprzednich badań. PiS wyprzedza nieznacznie depczącą mu po piętach Koalicję Obywatelską. Jarosław Kaczyński może triumfować.

Najnowszy sondaż wyborczy. Kaczyński może triumfować

Jak wynika z najnowszego sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 33,3 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska spadła na drugą pozycję w porównaniu do poprzedniego sondażu, uzyskując obecnie 32 proc. głosów. Podium zamyka Trzecia Droga z wynikiem 11,6 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Ankietowani odpowiadali na pytanie, na którą z partii zagłosowaliby w wyborach do Sejmu

Jarosław Kaczyński naprawdę to powiedział. Wielu Polaków będzie wściekłych

Najnowszy sondaż wyborczy. Jest zmiana lidera

Na dalszych miejscach plasuje się Konfederacja z wynikiem 9,8 proc. oraz Lewica - 9 proc. Spośród ankietowanych 4,2 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory odbywały się dziś. Z kolei 0,1 proc. respondentów wskazało inny komitet.

ZOBACZ: Donald Tusk ostrzega Polaków. “Rosja przygotowuje ingerencję”

Względem ostatniego sondażu doszło do zmiany na szczycie. Nowym liderem jest PiS, które jeszcze w kwietniu zajmowało drugie miejsce. Wówczas prowadziła Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,6 proc. głosów.

W porównaniu do poprzednich badań tej sondażowni miejscami zamieniły się również Lewica i Konfederacja. W kwietniu ta pierwsza mogła liczyć na 8,6 proc. głosów, z kolei na partię Sławomira Mentzena deklarowało oddać swój głos 7,6 proc. badanych.

Kryzys obecnego rządu?

Z czego mogą wynikać zmiany w sondażach wyborczych? Wielu Polaków nie ukrywa swego niezadowolenia z powodu m.in. podwyżki cen, która nastąpiła w ostatnich miesiącach. Dodatkowo zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego spowodowały bardzo poważne roszady w Radzie Ministrów, co również nie umknęło uwadze obywateli. Znaczna część Polaków krytycznie podchodzi do faktu, że czołowi szefowie resortów odchodzą ze swoich stanowisk i będą ubiegać się o posady europosłów. W ostatnim czasie zauważalny jest krytycyzm wobec rządu, czego potwierdzeniem mogą być najnowsze badania.