Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Maciej Wąsik znów w poważnych tarapatach. Jest śledztwo prokuratury
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.05.2024 12:42

Maciej Wąsik znów w poważnych tarapatach. Jest śledztwo prokuratury

Maciej Wąsik
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Maciej Wąsik z kolejnymi problemami. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna, wobec byłego wiceszefa MSWiA wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień. Chodzi o incydent z udziałem śmigłowca Black Hawk w sierpniu 2023 r.

Maciej Wąsik z kolejnymi kłopotami

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Macieja Wąsika. Były wiceszef MSWiA miał wywierać wpływ na policjantów, aby zgodzili się na udział śmigłowca Black Hawk w pikniku, który odbył się w sierpniu 2023 roku.

Do zdarzenia doszło w trakcie wojskowego pikniku z udziałem oficjeli. Śmigłowiec latał niebezpiecznie nisko, bardzo blisko uczestników pikniku. Maszyna zahaczyła wirnikiem o sieć energetyczną i zerwała jeden z przewodów. O sprawie została powiadomiona Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

“Jak umrą nasze mamy, poproszę ją o rękę”. Seks w wielkim mieście. Z niepełnosprawnością w tle

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień

Jak przekazał w poniedziałek 13 maja rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymona Banna, zawiadomienie w tej sprawie złożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w sierpniu 2023 roku przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poprzez wywieranie wpływu na osoby decyzyjne w Komendzie Głównej Policji, w celu udzielenia przez nie zgody na wykorzystanie policyjnego śmigłowca Black Hawk w dniu 20 sierpnia 2023 r. w uroczystości obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz bitwy pod Sarnową Górą, czym doszło do działania na szkodę interesu publicznego - poinformował prok. Szymona Banna.

Rola Macieja Wąsika "jasna i oczywista"

Obecny szef MSWiA Marcin Kierwiński w marcu przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w związku z incydentem w Sarnowej Górze z udziałem śmigłowca Black Hawk. Jak podkreślał, rola Macieja Wąsika w tej sprawie jest "jasna i oczywista".

ZOBACZ: Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Padły cztery nazwiska

Chwilę przed imprezą, wbrew pierwotnej opinii Komendy Głównej Policji, on ręcznie nakłaniał i skłaniał komendanta głównego policji do użycia Black Hawka niezgodnie z jego przeznaczeniem - mówił Kierwiński.

Śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwo katastrofy lotniczej podczas lotu na pikniku w Sarnowej Górze prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku. 

 

Źródło: Goniec/PAP