Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Padły cztery nazwiska
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.05.2024 10:47

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Padły cztery nazwiska

Donald Tusk
Fot. East News/Adam Burakowski

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Rekonstrukcja Rady Ministrów stała się faktem. - Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej premier. Nowych szefów zyskały trzy resorty: MSWiA, MKiDN, MRiT. Pojawił się również nowy minister aktywów państwowych.

Donald Tusk ogłosił rekonstrukcję rządu, już wszystko jasne

Zapowiada rekonstrukcja rządu została oficjalnie ogłoszona. W piątek 10 maja Donald Tusk ogłosił, jak wyglądać będzie nowa wersja jego rządu. Zmiany były wymuszone ze względu na start części polityków w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ci, którzy mnie znają i pamiętają z dawnych lat, z pierwszej kadencji premierowania, wiedzą, że nikt - włącznie ze mną - nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny - mówił Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Śledztwo Gońca: Jak ludzie Kaźmierskiej kazali płacić haracz za wolność. Mroczne tajemnice "Królowej życia" [ODCINEK TRZECI]

Cztery nowe osoby w rządzie Donalda Tuska

Jakie zmiany zaszły w rządzie Donalda Tuska i kto objął nowe stanowiska? Pojawiły się cztery nazwiska. Jedno z nich nie było zaskoczeniem. Tomasz Siemoniak zastąpił Marcina Kierwińskiego w roli szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowy szef MSWiA nie stracił jednak posady ministra koordynatora służb specjalnych. Będzie łączył obie funkcje.

ZOBACZ: Prawda o żonie Morawieckiego wyszła na jaw. Nikt nie wiedział, czym się zajmuje

Drugim nowym nazwiskiem w rządzie jest Hanna Wróblewska. Polityczka pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dotychczas pozostawało pod pieczą Bartłomieja Sienkiewicza. Nowym ministrem rozwoju i technologii został Krzysztof Paszyk. Donald Tusk ogłosił również, że Jakub Jaworski obejmie posadę ministra aktywów państwowych.

Andrzej Duda oficjalnie dokończył rekonstrukcję rządu Donalda Tuska po godzinie 10.30. To właśnie wtedy prezydent zaakceptuje i podpisze właściwe dokumenty pozwalające na rozpoczęcie pracy przez nowych ministrów.

Szczere wyznanie premiera wobec ustępujących ministrów

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk publicznie skomentował to, czego dokonali ustępujący ze stanowisk ministrowie. Premier wskazał, że “liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy”. Dodał jednak, że na specjalne podziękowania zasługuje Krzysztof Hetman, który wykonał “kawał dobrej roboty” w MRiT.

ZOBACZ: Poseł PiS nagle wtargnął na mównicę. Przerwał wystąpienie Tuska

Oczekiwałem od tych ministrów działania efektywnego, czasami twardego. Te pierwsze miesiące - i chyba mnie dobrze zrozumiecie, kiedy użyję tej metafory - ale to były miesiące rozbijania muru. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania i to jest jeden z powodów, dla których, nie dotyczy to każdego przypadku, ale dla których zdecydowaliśmy się wspólnie na te zmiany - dodał Donald Tusk.

Źródło: goniec