Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Premier Słowacji postrzelony. Jest reakcja Donalda Tuska
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.05.2024 16:30

Premier Słowacji postrzelony. Jest reakcja Donalda Tuska

Donald Tusk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W środę po godzinie 15.00 media obiegła wstrząsająca informacja o postrzeleniu słowackiego premiera Roberta Fico. Do zdarzenia odnieśli się już polscy i zagraniczni politycy. Dramatyczne doniesienia komentuje m.in. premier Donald Tusk, szef MSZ Radosław Sikorski, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony po posiedzeniu rządu

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova niedaleko Bratysławy. Jak przekazują świadkowie zdarzenia, napastnik miał oddać 4-5 strzałów w kierunku Fico. Premier Słowacji natychmiast został otoczony przez funkcjonariuszy ochrony rządu. Trafił do szpitala. Według wstępnych informacji jego stan jest bardzo poważny. Sprawca ataku został zatrzymany przez policję.

Premier Słowacji postrzelony po posiedzeniu rządu

Premier Słowacji postrzelony. Reakcje sceny politycznej

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova podkreśliła, że jest "zszokowana brutalnym i lekkomyślnym atakiem" na premiera Fico.

Potępiam go z całą mocą - oświadczyła.

W mediach społecznościowych głos w sprawie dramatycznych wydarzeń zabrał m.in. premier RP Donald Tusk, a także szef MSZ Radosław Sikorski.

Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili - napisał Tusk.

Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia - skomentował Radosław Sikorski.

Premier Słowacji postrzelony. Czołowi europejscy politycy reagują

Modlę się za Roberta Fico, dużo siły dla niego, dla wszystkich jego bliskich i całej Słowacji - napisał były premier Czech Andrej Babis.

Dramatyczne doniesienia ze Słowacji skomentowała również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Zdecydowanie potępiam podły atak na premiera Roberta Fico. W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na takie akty przemocy, które podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro. Moje myśli są z premierem Fico i jego rodziną - oświadczyła.

Jestem głęboko zszokowany haniebnym atakiem na mojego przyjaciela, premiera Roberta Fico. Modlimy się za jego szybki powrót do zdrowia! Niech Bóg błogosławi jemu i jego krajowi! - napisał premier Węgier Viktor Orban.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że w europejskiej polityce nie może być przemocy. 

W tych godzinach moje myśli są z Robertem Fico, jego rodziną i obywatelami Słowacji - napisał.