Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Specjalne wystąpienie Kosiniaka-Kamysza. ”Zagrożenia idą ze wschodu”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.05.2024 13:09

Specjalne wystąpienie Kosiniaka-Kamysza. ”Zagrożenia idą ze wschodu”

Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. Wojciech Olkusnik, East News

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz informował w Sejmie o stanie bezpieczeństwa państwa. Padły słowa o zagrożeniach ze strony Rosji i Białorusi oraz o inwestycjach w obronę wschodnich granic Rzeczypospolitej. Szef MON zabrał też głos w sprawie obowiązkowej służby wojskowej. 

Wzmocnienia na wschodniej granicy

Podczas przemówienia ministra Kosiniaka-Kamysza, w Sejmie obecny był premier Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda i najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego. Marszałek Szymon Hołownia zwrócił się wcześniej do parlamentarzystów o pozostanie na sali plenarnej i wysłuchanie tego, co do powiedzenia ma szef MON.

Zagrożenia idą ze wschodu (…) Okrutna wojna wymierzona w niepodległą Ukrainę powoduje, że długość trwania konfliktu ani nas, ani Europy nie może uśpić – mówił szef MON

Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na sytuację przy polsko-białoruskiej granicy. Zaznaczył, że Polska jest gotowa zwiększyć tam obecność wojsk oraz, że trwają pracę nad modernizacją zapory oraz budową ”Tarczy Wschód”.

Co najważniejsze, to nowe technologie, które będą użyte do fortyfikacji. To nie będą tylko żelbetonowe jeże czy palisady, to nie będzie tylko zgromadzenie sprzętu użytego w odpowiednim czasie i miejscu. Ma to na celu działanie obserwacyjne, pełen monitoring, działanie rozpoznawcze, działanie przeciwdronowe. Wszystkie te najnowocześniejsze systemy będą zlokalizowane na 400 kilometrach naszej granicy, szczególnie z Białorusią i Federacją Rosyjską – mówił wicepremier

W budowę fortyfikacji zaangażowane mają być polskie firmy i polscy przedsiębiorcy. Inwestycje w bezpieczeństwo mają być jednocześnie impulsem dla rodzimej gospodarki. 

Szef MON przypominał też, że każdego dnia odbywają się próby pokonania polskiej graniczy przez obywateli z krajów takich jak Somalia czy Afganistan, którzy są posiadaczami rosyjskich wiz. 

Mam prośbę do wszystkich naszych obywateli, o czujność, o informowanie służb, o zaangażowanie, żebyśmy byli kolektywni w tej ochronie granicy – apelował minister

Jednocześnie poinformował, że powołane zostaną nowe inspektoraty Służby Wywiadu Wojskowego. 

300 mln euro trafi do Polski. Donald Tusk właśnie potwierdził

Ważna cyberprzestrzeń i współpraca

Minister obrony narodowej podkreślał, jak ważną rolę w bezpieczeństwie Polski odgrywają cyberwojska. Tylko w ubiegłym roku odnotowano 80 tys. incydentów w cyberprzestrzeni, która jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania różnych systemów państwa oraz infrastruktury krytycznej. 

Polskie służby spodziewają się, że w tym roku takich ataków może być nawet dwukrotnie więcej, dlatego wojska obrony cyberprzestrzeni wciąż będą dofinansowywane. 

Władysław Kosiniak-Kamysz część swojego przemówienia poświęcił inicjatywie i korzyściom płynącym z budowy wspólnej europejskiej tarczy antyrakietowej. 

W obliczu największego zagrożenia dla suwerenności Polski od zakończenia II wojny światowej bezpieczeństwo jest nie tylko racją stanu, jest najważniejszym zadaniem w tej kadencji – mówił Kosiniak-Kamysz

Szef MON zabrał głos nt. służby wojskowej

Szef resortu obrony przekazał, że MON opracował polityczno-strategiczną dyrektywę obronną, którą rozpatrywać będzie teraz Rada Ministrów. 

Przygotowano także projekt rządowego rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej Rzeczypospolitej oraz trwają pracę nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do trwającej w przestrzeni publicznej debaty na temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Jego zdaniem obecnie nie ma konieczności powrotu do takiego rozwiązania. 

Zainteresowanie służbą w wojsku jest ogromne – powiedział minister

Zgodnie ze słowami szefa MON, służba wojskowa ma pozostać dobrowolna. Minister zapowiedział jeszcze kolejne inwestycje w militaria, w tym w rakiety o zasięgu tysiąca kilometrów i apelował do posłów o współpracę przy tematach dotyczących bezpieczeństwa kraju.

 

Źródło: RMF24, WP.pl