Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory samorządowe. Sondaż exit poll wskazuje zwycięzcę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.04.2024 21:02

Wybory samorządowe. Sondaż exit poll wskazuje zwycięzcę

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Szymon Hołownia
Fot. Paweł Wodzyński/East News, Facebook/Szymon Hołownia

W niedzielę (7 kwietnia) odbyła się I tura wyborów samorządowych. Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej podane zostały wstępne wyniki oparte na sondażu exit poll. Wynika z niego, że najwięcej głosów w skali kraju zdobyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7. Drugie miejsce przydało Koalicji Obywatelskiej, na którą swój głos oddało 31,9 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll

Zgodnie z sondażem exit poll, który opiera się na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych, zwycięzcą wyborów samorządowych 2024 zostało Prawo i Sprawiedliwość.

Oczywiście są to jedynie wstępne wyniki, gdyż te oficjalne poznamy dopiero po przeliczeniu przez obwodowe komisje wyborcze wszystkich oddanych prawidłowo głosów i ogłoszeniu rezultatów przez Państwową Komisję Wyborczą. Stanie się to najwcześniej za kilkadziesiąt godzin. W przypadku wyboru prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, w niektórych miejscach nie obędzie się bez II tury, a ta 21 kwietnia.

“Sytuacja skandaliczna”. Krzysztof Kwiatkowski wprost o śmierci Polaka w Strefie Gazy

Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll

Wyniki exit poll do sejmików wojewódzkich w wyborach samorządowych 2024 podane zostały chwilę po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 21. 

Prawo i Sprawiedliwość - 33, 7 proc.

Koalicja Obywatelska - 31,9 proc.

Trzecia Droga - 13,5 proc.

Konfederacja - 7,5 proc.

Lewica - 6,8 proc.

Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 2,7 proc.

Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura?

W ramach tegorocznych wyborów samorządowych w całym kraju utworzonych zostało prawie 31.5 tys. obwodów głosowania. Idąc do urn, Polacy wybierali ponad 46 tys. radnych oraz blisko 2,5 tys. liderów gmin i miast, z czego 1464 to wójtowie, 906 to burmistrzowie, a 107 z nich to prezydenci miast.

Lokale wyborcze otwarte zostały o godzinie 7 rano. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego apelowała wcześniej do wyborców, aby w niedzielę jak najwcześniej udali się do lokali wyborczych, by uniknąć tworzenia się kolejek.

W ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się w 2018 r. zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 254 mandaty. Frekwencja wyniosła wówczas 54,9 proc. w I turze i 48,8 proc w II turze.