Wiadomosci.Goniec.pl > Wybory Samorządowe 2024

Wybory Samorządowe 2024

sejm
06.05.2024 21:34 Zmiana w polskim Sejmie. Będzie nowa posłanka?

Szykuje się poważna roszada w Sejmie. Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa od poniedziałku 6 maja jest nowym marszałkiem województwa śląskiego. Oznacza to, że musi opuścić parlament, ale jego miejsce nie pozostanie puste. Zajmie je osoba, która w jesiennych wyborach uzyskała kolejny wynik na liście. Kto to taki? Sprawa wydaje się być przesądzona.

urna wyborcza
21.04.2024 21:15 Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll. Kto wygrał?

W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się II tura wyborów samorządowych. Chwilę po tym, jak o godzinie 21 zakończyła się cisza wyborcza, podane zostały wstępne wyniki tzw. exit poll. Wiadomo już, kto z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie rządził przez kolejne 5 lat m.in. we Wrocławiu i Rzeszowie. Pewne natomiast, że frekwencja nie zachwyciła.

Aleksander Miszalski
21.04.2024 21:09 Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski według exit poll wygrywa w Krakowie

Według wyników exit poll w II turze wyborów na prezydenta Krakowa poseł PO Aleksander Miszalski pokonał krakowskiego radnego Łukasza Gibałę. Różnica pomiędzy nimi jest jednak niewielka.

Jacek Sutryk
21.04.2024 21:06 Wybory samorządowe 2024. Wrocław zdecydował, Jacek Sutryk ponownie prezydentem

Jacek Sutryk został wybrany na kolejną, piątą kadencję na stanowisko prezydenta Wrocławia. W II turze wyborów samorządowych 2024 pokonał kandydatkę popieraną przez Trzecią Drogę Izabelę Bodnar. Dotychczasowemu włodarzowi udało się zdobyć 67,8 proc. głosów. Tym samym to jego druga i ostatnia kadencja.

Andrzej Duda
21.04.2024 09:21 Wybory samorządowe 2024. Prezydent nie zagłosuje w wyborach. Podał powód

Andrzej Duda potwierdził, że nie weźmie udziału w wyborach samorządowych. W niedzielę 21 kwietnia odbywa się II tura głosowania, ale prezydent przebywa w Kanadzie. - Jest to pierwsza taka sytuacja - stwierdził.

Andrzej Duda
08.04.2024 23:02 Andrzej Duda przyłapany na nartach dzień po wyborach. Internauci bezlitośni

W czasie, gdy pół Polski wybierało władze samorządowe, prezydent Andrzej Duda szybko spełnił swój obywatelski obowiązek i uciekł w góry. Głowa naszego państwa postanowiła skorzystać z najpewniej ostatnich chwil na stoku i oddała się swojej wielkiej pasji. W poniedziałek szusującego na Kasprowym Wierchu wypatrzyła go m.in. redakcja “Tygodnika Podhalańskiego”. Komentujący zrobione zdjęcia internauci byli bezlitośni i wytknęli mu zaskakującą beztroskę w obliczu ostatnich wydarzeń w kraju.

Zbigniew Ziobro Donald Tusk
08.04.2024 22:20 Zbigniew Ziobro o wynikach wyborów. Napisał do premiera po niemiecku

Zbigniew Ziobro pokusił się o skomentowanie wyborów samorządowych 2024. Koalicjant Prawa i Sprawiedliwości wykorzystał fakt, że partia zdobyła największe poparcie w wyborach do sejmików i uderzył w Donalda Tuska. Zrobił to za pośrednictwem platformy X, na której w poniedziałkowe popołudnie opublikował uszczypliwy wpis. “Das Ende naht” - zwrócił się do premiera w języku niemieckim.

urna wyborcza
08.04.2024 21:58 Sondaż Gońca: Dwukadencyjność włodarzy miast i gmin. Polacy mają jasne zdanie

Za nami I tura wyborów samorządowych 2024. W wielu miastach, wsiach i gminach to wystarczyło, by rozstrzygnąć, kto przez kolejne 5 lat będzie nimi zarządzał. W przypadku niektórych jednostek samorządu terytorialnego, wybory były tylko formalnością potwierdzającą status quo dotychczasowych włodarzy. Ale czy Polacy popierają polityczny monopol? O to zapytała na nasze zlecenie pracownia SW Research.

Janusz Zemanek, urna
08.04.2024 19:17 Był jedynym kandydatem na wójta, a i tak przegrał. Wilkowice go nie chciały

Miało być łatwe zwycięstwo, wszak Janusz Zemanek nie miał żadnego konkurenta. Mimo tego po niedzielnych wyborach samorządowych dotychczasowy wójt Wilkowic pożegna się ze stanowiskiem. Zdecydowali tak mieszkańcy, którzy w zorganizowanym plebiscycie dali samorządowcowi czerwoną kartkę. Teraz nowego włodarza będzie musiała wybrać nowa rada gminy.

ręka, głosowanie, wybory
08.04.2024 14:10 Sensacja po wyborach. Exit poll się pomylił, wyniki w tym mieście są inne

Sensacja wyborcza w Rzeszowie. Wyniki exit poll były błędne. Po podliczeniu przez komisję głosów wrzuconych do urn wyłonił się inny kandydat do walki o fotel prezydenta. Jacek Strojny cieszył się zbyt szybko. Różnice w pierwszych szacunkowych wynikach są znaczące.

Jarosław Kaczyński, Jacek Kurski, PiS
08.04.2024 12:44 Co robił Jacek Kurski w sztabie PiS? Prawda wyszła na jaw

Wieczór po wyborach samorządowych 2024 przyniósł ze sobą zaskoczenia. Zwycięstwo PiS nad KO to tylko jedno z nich. Z politycznego niebytu wrócił Jacek Kurski. Były szef TVP stanął za plecami Jarosława Kaczyńskiego podczas wieczoru wyborczego w sztabie partii. Waldemar Buda ujawnił, dlaczego Jacek Kurski pojawił się w sztabie PiS.

Donald Tusk
08.04.2024 08:59 Donald Tusk z samego rana skomentował wybory. Martwią go trzy rzeczy

Donald Tusk opublikował w poniedziałek rano wpis, którym podsumował wyniki w wyborach samorządowych 2024. Szef Koalicji Obywatelskiej mimo przegranej z PiS widzi pozytywny aspekt wyniku wyborczego. Wskazał jednak również trzy punkty, które go martwią. Wśród nich “demobilizacja”.

Aleksander Kwaśniewski
08.04.2024 08:19 Aleksander Kwaśniewski mocno o wyborach. Jasno mówi, kto przegrał

Aleksander Kwaśniewski skomentował wyniki wyborów samorządowych 2024. Były prezydent wskazał, iż wynik osiągnięty przez Prawo i Sprawiedliwość powinien. Być “zimnym prysznicem” dla koalicji rządzącej. Polityk wskazał, że jedna z powtarzanych tez dotycząca partii Jarosława Kaczyńskiego okazała się totalnie nieprawdziwa.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz
07.04.2024 23:11 "Pierwsze ostrzeżenie dla koalicji". Hołownia i Kosiniak-Kamysz mocno po wyborach

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zabrali głos po ogłoszeniu wyników exit poll. Przewodniczący Polski 2050 przyznał, że zarówno frekwencja podana przez PKW, ale i wyniki KO oraz PiS są ostrzeżeniem dla koalicji z PSL. Jednocześnie wyraził przekonanie, że uzyskany wynik ulegnie poprawie.

Jarosław Kaczyński
07.04.2024 23:11 Polityk od dawna unikał fotografów. Niespodziewanie pojawił się za plecami Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński pojawił się w niedzielę (7 kwietnia) w sztabie wyborczym PiS, gdzie świętował dobry wynik swojego ugrupowania w wyborach samorządowych 2024. Gdy przemawiał, za jego plecami dostrzec można było dawno niewidzianego polityka, o którym od dawna mówi się, że będzie chciał wrócić do walki o wysokie stanowiska. Zabrakło za to byłego premiera Mateusza Morawieckiego i Przemysława Czarnka. Czy rzeczywiście jest coś na rzeczy?

Joanna Senyszyn
07.04.2024 22:44 Joanna Senyszyn o wyniku Lewicy: Wina Czarzastego, zrobił sobie prywatną partię

Prof. Joanna Senyszyn i europoseł Ryszard Czarnecki byli kolejnymi gośćmi wieczoru wyborczego w studiu Gońca.

Jarosław Kaczyński
07.04.2024 22:38 Jarosław Kaczyński o wyborach. Zacytował słynnego pisarza

Jarosław Kaczyński skomentował wynik swojej partii w wyborach samorządowych 2024. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie krył zadowolenia z faktu, że sondażowe rezultaty wskazują, iż ugrupowanie zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmików wojewódzkich. Już na wstępie polityk ogłosił więc, że jego formacja odniosła kolejne, dziewiąte z kolei zwycięstwo. Wypowiedź zakończył natomiast wiele mówiącym cytatem ze światowej sławy pisarza.

Janusz Kowalski
07.04.2024 22:12 Janusz Kowalski o wyborach: klęska Tuska, Bocheński pomyłką w Warszawie

Poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski i wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka byli gośćmi wieczoru wyborczego w studiu Gońca. Obaj zgodzili się co do oceny sytuacji wyborczej w Warszawie, ale na tym ich zgodność się skończyła.

Rafał Trzaskowski
07.04.2024 22:01 Rafał Trzaskowski zabrał głos po wygranej. "Mam nadzieję, że was nie zawiodę"

Rafał Trzaskowski ponownie wybrany na prezydenta stolicy. Wyraźnie wzruszony polityk podziękował podczas wieczoru wyborczego za wsparcie i zapewnił, że jest to dla niego wielka radość. Przed nim kolejne 5 lat w fotelu włodarza stolicy. Oto, jak skomentował swój ogromny sukces.

Dulkiewicz Trzaskowski
07.04.2024 21:04 Wybory samorządowe 2024. Kto wygrał w największych miastach?

Znamy wyniki exit poll wyborów samorządowych 2024. W wielu miastach jasne stało się już, kto przez kolejne pięć lat będzie prezydentem. Są jednak i takie metropolie, w których konieczna będzie II tura. Oto rezultaty najważniejszych pojedynków w skali kraju.

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Szymon Hołownia
07.04.2024 21:02 Wybory samorządowe. Sondaż exit poll wskazuje zwycięzcę

W niedzielę (7 kwietnia) odbyła się I tura wyborów samorządowych. Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej podane zostały wstępne wyniki oparte na sondażu exit poll. Wynika z niego, że najwięcej głosów w skali kraju zdobyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7. Drugie miejsce przydało Koalicji Obywatelskiej, na którą swój głos oddało 31,9 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
05.04.2024 17:43 Ostatni sondaż IBRiS przed wyborami samorządowymi. Zaskakujące wyniki

Sondaż przedwyborczy dowodzi, że walka kandydatów będzie trwała do samego końca. IBRiS zbadał, na jakie poparcie mogą liczyć partie polityczne. PiS, KO oraz Trzecia Droga znajdują się na podium, ale jednocyfrowy wynik nie będzie dla Szymona Hołowni zadowalający.