Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Wybory samorządowe 2024. Prezydent nie zagłosuje w wyborach. Podał powód
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.04.2024 09:21

Wybory samorządowe 2024. Prezydent nie zagłosuje w wyborach. Podał powód

Andrzej Duda
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda potwierdził, że nie weźmie udziału w wyborach samorządowych. W niedzielę 21 kwietnia odbywa się II tura głosowania, ale prezydent przebywa w Kanadzie. - Jest to pierwsza taka sytuacja - stwierdził.

Wybory samorządowe 2024. Andrzej Duda nie weźmie udziału w II turze

Andrzej Duda po spotkaniu z Donaldem Trumpem przebywa obecnie w Kanadzie. Prezydent potwierdził, iż w związku z tym nie ma możliwości wzięcia udziału w wyborach, jakie odbywają się w niedzielę 21 kwietnia.

Jest to pierwsza taka sytuacja. Ale co zrobić, są też obowiązki międzynarodowe od bardzo dawna ustalane. W naszej sytuacji niebagatelne, bo te rozmowy z sojusznikami na temat bezpieczeństwa, mają swoją ogromną wartość - oświadczył Andrzej Duda.

Lech Kaczyński przed śmiercią wyznał to kard. Dziwiszowi. Niewiele osób wiedziało

Andrzej Duda głosował w wyborach dwa tygodnie wcześniej

Prezydent przypomniał, że dwa tygodnie wcześniej oddał w Krakowie głos. Towarzyszyła mu Agata Duda.

ZOBACZ: Pilne ostrzeżenie MSZ dla Polaków. "Natychmiast opuścić" ten kraj

Liczyliśmy na to, że może krakowianie i my dokonamy dostatecznie twardego wyboru w pierwszej turze. Ale się to nie udało, więc w całej Polsce te decyzje, tam, gdzie jest druga tura, będą zapadały - mówił Andrzej Duda.

Wybory samorządowe 2024. Lokale wyborcze otwarte do godziny 21:00

Andrzej Duda, mimo iż mieszka w Warszawie, głosowałby w Krakowie. Tam o fotel prezydenta walczą w II turze wyborów Aleksander Miszalski (poseł Koalicji Obywatelskiej) oraz aktywista miejski i przedsiębiorca Łukasz Gibała.

ZOBACZ: Prof. Marcin Matczak: to jest zaczątek państwa mafijnego

O godzinie 7 rano otwarte zostały lokale wyborcze. Komisje czekają na wyborców w 748 gminach i miastach, gdzie nie udało się wybrać włodarzy podczas wcześniejszego głosowania. Do 21:00 obowiązuje cisza wyborcza.

Źródło: PAP, Goniec.pl