Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > USA. Spotkanie Dudy z Trumpem. "Ten pan robi fantastyczną robotę"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.04.2024 08:16

USA. Spotkanie Dudy z Trumpem. "Ten pan robi fantastyczną robotę"

Andrzej Duda, Donald Trump
fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę wieczorem z Donaldem Trumpem. Już podczas samego przywitania w Trump Tower były amerykański prezydent szeroko komplementował Dudę. Po spotkaniu sztab amerykańskiego polityka wydał komunikat, w którym poinformował m.in., że "obaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, omówili propozycję Andrzeja Dudy, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent produktu krajowego brutto". 

Duda spotkał się z Trumpem. "Jest moim przyjacielem"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę wieczorem w Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem. Były prezydent USA walczy obecnie o reelekcję. Spotkanie polityków do ostatniej chwili nie było w agendzie wizyty Andrzeja Dudy.

Już podczas powitania obaj politycy nie szczędzili sobie uścisków i miłych gestów, podkreślając swoje dobre stosunki. Donald Trump szeroko komplementował naszego prezydenta, co zostało uwiecznione na nagraniu, które opublikował sztab wyborczy byłego prezydenta USA.

Ten pan robi fantastyczną robotę. Ludzie w Polsce go kochają, naprawdę go kochają. To niełatwe do osiągnięcia, ale wykonał fantastyczną pracę. Jest moim przyjacielem. Mieliśmy razem wspaniałe cztery lata, być może będziemy musieli to powtórzyć - powiedział Donald Trump.

Elżbieta Witek żegnała męża. Nagle zwróciła się do Kaczyńskiego

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. O tym rozmawiali

Jak przekazano w komunikacie, który wydał po spotkaniu sztab Donalda Trumpa, trwało ono 2,5 godziny i odbyło się w prywatnym mieszkaniu byłego amerykańskiego prezydenta w Trump Tower.

Prezydent Trump z sentymentem wspominał swoją przełomową podróż do Polski w 2017 roku i pochwalił Polaków za niezłomną obronę swojej suwerenności i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami - czytamy.

ZOBACZ: Polskie wojsko zostanie wysłane na Litwę? Andrzej Duda podjął decyzję

Donald Trump i Andrzej Duda omówili propozycję polskiego prezydenta, aby kraje członkowskie NATO zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent PKB. Dodano także, że politycy rozmawiali o "wojnie między Rosją a Ukrainą, konflikcie z Izraelem na Bliskim Wschodzie i wielu innych tematach związanych z osiągnięciem pokoju na świecie".

Andrzej Duda o "przyjacielskim spotkaniu" z Donaldem Trumpem

W komunikacie ponadto podkreślono, że Donald Trump "jest wielkim fanem Polski i Polaków".

Prezydent Andrzej Duda przyznał po zakończeniu, że "to było przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze". Z kolei prezydencki minister Wojciech Kolarski określił spotkanie jako "znakomite".

Długa, prawie dwuipółgodzinna rozmowa, przebiegała w znakomitej atmosferze - przyznał.