Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll. Kto wygrał?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 21:15

Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll. Kto wygrał?

urna wyborcza
Fot. materiały własne

W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się II tura wyborów samorządowych. Chwilę po tym, jak o godzinie 21 zakończyła się cisza wyborcza, podane zostały wstępne wyniki tzw. exit poll. Wiadomo już, kto z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie rządził przez kolejne 5 lat m.in. we Wrocławiu i Rzeszowie. Pewne natomiast, że frekwencja nie zachwyciła.

Zakończyło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych rozpoczęło się równo o godzinie 7 i zakończyło o godzinie 21. Polacy po raz drugi w tym roku ruszyli do urn, by wybrać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, których nie wyłoniono w I turze 7 kwietnia. Łącznie zadecydowano dziś o powołaniu kolejnych 748 włodarzy.

Zgodnie z danymi przekazywanymi przez Państwową Komisję Wyborczą w całym kraju utworzonych zostało 11 tys. 888 obwodów głosowania. Podkreślamy, że prezentowane w niniejszym artykule wyniki są oparte na sondażu exit poll, co oznacza, że w przypadku małych różnic między kandydatami, może dojść do przetasowań. Oficjalne wyniki możemy natomiast poznać już jutro (22 kwietnia).

Wyciekły kulisy operacji Zbigniewa Ziobry. Wiadomo, kto zapłacił za jego leczenie

Oni wygrali w miastach wojewódzkich

Wyniki exit poll podane zostały tuż po godzinie 21. Wynika z nich, że na tę chwilę zwycięstwo w poszczególnych miastach wojewódzkich, w których doszło do II tury i z których wyniki spłynęły, odnieśli:

  • Kraków - Aleksander Miszalski (51,1 proc.)
  • Rzeszów - Konrad Fijołek (56,1 proc.)
  • Wrocław - Jacek Sutryk (67,8 proc.)
  • Kielce - Agata Wojda (57,8 proc.)

Sondażu exit poll nie podano m.in. dla Poznania, zaś w stolicy Małopolski wynik oscyluje w granicach błędu statystycznego. Emocje będą więc rosnąć do ogłoszenia ostatecznych rezultatów.

Frekwencja zawiodła. Wielu Polaków zostało w domach

Poza miastami wojewódzkimi, bardzo ciekawe pojedynki stoczyli np. kandydaci w Gdyni, Gliwicach oraz Częstochowie. W pierwszym z miast rządzić będzie Aleksandra Kosiorek lub Tadeusz Szemiot, w drugim - Katarzyna Kuczyńska-Budka lub Mariusz Śpiewok, a w trzecim - Krzysztof Matyjaszczyk lub Monika Pohorecka.

Źródło: Goniec.pl