Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski według exit poll wygrywa w Krakowie
Jakub Wątor
Jakub Wątor 21.04.2024 21:09

Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski według exit poll wygrywa w Krakowie

Aleksander Miszalski
Piotr Molecki/East News

Według wyników exit poll w II turze wyborów na prezydenta Krakowa poseł PO Aleksander Miszalski pokonał krakowskiego radnego Łukasza Gibałę. Różnica pomiędzy nimi jest jednak niewielka.

Aleksander Miszalski prawdopodobnie wygrywa w wyborach w Krakowie

Według wyników exit poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN Aleksander Miszalski zdobył 51,1 proc. głosów. Z kolei na jego konkurenta w II turze wyborów, Łukasza Gibałę, zagłosowało 48,9 proc. wyborców.

Wybory samorządowe 2024. Wrocław zdecydował, Jacek Sutryk ponownie prezydentem

Kim jest Aleksander Miszalski, nowy prezydent Krakowa?

Aleksander Miszalski ma 43 lata, w obecnej kadencji Sejmu jest posłem Platformy Obywatelskiej. Urodził się, wychował i wykształcił w Krakowie. Jest absolwentem aż trzech tamtejszych uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego (na kierunku stosunki międzynarodowe), Uniwersytetu Jagiellońskiego (socjologia) i AWF (turystyka i rekreacja). Ma tytuł doktora nauk o zarządzaniu i jakości.

W Platformie Obywatelskiej jest od 2009 roku. Był m.in. przewodniczącym partii w Krakowie i w województwie małopolskim. Był też dwukrotnie krakowskim radnym, ale po roku drugiej kadencji, w 2019 r., przeniósł się do parlamentu. IX kadencja (zakończona jesienią 2023 roku) była jego pierwszą jako posła.

Zmiana po 22 latach w krakowskim ratuszu

Teraz z ulicy Wiejskiej wraca do rodzinnego miasta. To dla Krakowa zupełnie nowy rozdział. Poprzedni włodarz miasta Jacek Majchrowski kierował nim aż 22 lata. W tegorocznych wyborach już nie wystartował. W I turze startowało siedmiu kandydatów. Najlepszy wynik uzyskał wtedy Aleksander Miszalski z PO - 37,2 proc. Drugi Łukasz Gibała zdobył 26,79 proc. krakowskich wyborców. Trzeci (niecałe 20 proc.) był kandydat PiS-u Łukasz Kmita.