Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory samorządowe 2024. Wrocław zdecydował, Jacek Sutryk ponownie prezydentem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 21:06

Wybory samorządowe 2024. Wrocław zdecydował, Jacek Sutryk ponownie prezydentem

Jacek Sutryk
Fot. Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Jacek Sutryk został wybrany na kolejną, piątą kadencję na stanowisko prezydenta Wrocławia. W II turze wyborów samorządowych 2024 pokonał kandydatkę popieraną przez Trzecią Drogę Izabelę Bodnar. Dotychczasowemu włodarzowi udało się zdobyć 67,8 proc. głosów. Tym samym to jego druga i ostatnia kadencja.

Znamy wyniki II tury wyborów we Wrocławiu

Przypomnijmy, że w I turze wyborów samorządowych, która odbyła się 7 kwietnia, Jacek Sutryk zdobył 34,33 proc. wszystkich oddanych głosów, zaś jego kontrkandydatka - 29,8 proc. głosów. W Radzie Miejskiej wygrała natomiast Koalicja Obywatelska.

Jako że żaden z pretendentów do zostania nowym włodarzem stolicy Dolnego Śląska nie przekroczył progu 50 proc. głosów, wrocławianie ruszyli do urn również w niedzielę 21 kwietnia i zdecydowali, że nie chcą zmiany na stanowisku prezydenta. Tak wynika z sondażu exit poll.

Wyciekły kulisy operacji Zbigniewa Ziobry. Wiadomo, kto zapłacił za jego leczenie

Jacek Sutryk ponownie prezydentem Wrocławia

Zgodnie z podanymi po godzinie 21 wstępnymi wynikami swój głos na Jacka Sutryka oddało dziś 67,8 proc. wrocławian. Izabelę Bodnar poparło tym samym 32,2 proc. głosujących.

Jacek Sutryk popierany był w wyścigu o fotel prezydenta przez Koalicję Obywatelską oraz Nową Lewicę, Izabela Bodnar natomiast przez sojusz PSL i Polski 2050, czyli tzw. Trzecią Drogę.

Kim są Jacek Sutryk i Izabela Bodnar?

Wynik II tury wyborów samorządowych we Wrocławiu oznacza, że Izabela Bodnar pozostanie posłanką na Sejm RP. W swoim programie dla Wrocławia zapowiadała, że chce m.in. zatroszczyć się o zieleń miejską i stan wód, skuteczne programy społeczne i wesprzeć przedsiębiorców. 

Jacek Sutryk prezydentem Wrocławia został po raz pierwszy w 2018 roku, a decyzja o jego poparciu w tych wyborach długo nie mogła zapaść. KO zastanawiała się, czy nie wystawić przeciwko niemu Michała Jarosa. Ostatecznie jednak postawiono na Sutryka, którego wizerunek mocno ucierpiał przez aferę związaną z Collegium Humanum.

Źródło: Goniec.pl, TVN24