Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Ostatni sondaż IBRiS przed wyborami samorządowymi. Zaskakujące wyniki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.04.2024 17:43

Ostatni sondaż IBRiS przed wyborami samorządowymi. Zaskakujące wyniki

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
Fot. Piotr Molecki/East News; Pawel Wodzynski/East News

Sondaż przedwyborczy dowodzi, że walka kandydatów będzie trwała do samego końca. IBRiS zbadał, na jakie poparcie mogą liczyć partie polityczne. PiS, KO oraz Trzecia Droga znajdują się na podium, ale jednocyfrowy wynik nie będzie dla Szymona Hołowni zadowalający.

Wybory samorządowe: KO nie powtórzy sukcesu z jesieni?

Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. W całej Polsce wyborcy ruszą do lokali wyborczych i będą wybierać swoich przedstawicieli na niższych szczeblach władzy. Wyniki tych wyborów będą realnie kształtować okolicę, gdzie żyją Polacy.

W nocy z piątku (05.04) na sobotę (06.04) zaczyna się cisza wyborcza. Od północy nie wolno agitować na rzeczy konkretnych kandydatów. Pracownia IBRiS przeprowadziła dla “Wydarzeń” Polsatu sondaż dotyczący poparcia na poziomie sejmików wojewódzkich. Koalicja Obywatelska nie powtórzy sukcesu z jesieni?

Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Krakowa. Nagle wybuchła awantura

Minimalna różnica między PiS i KO

Wszystko wskazuje na to, że w sejmikach wojewódzkich tryumf święcić będzie Prawo i Sprawiedliwość. Według jednego z ostatnich sondaży wyborczych IBRiS wynika, iż PiS otrzyma głosy aż 26.3 proc. ankietowanych. Jarosław Kaczyński nie może jednak nie zwrócić uwagi na minimalną różnicę poparcia z Koalicją Obywatelską.

ZOBACZ: Leszkowi Millerowi puściły nerwy. Dosadny komentarz po śmierci Polaka

Drugie miejsce na podium przedwyborczym w sejmikach wojewódzkich zajęli kandydaci popierani przez Donalda Tuska. W sondażu oddanie głosu na przedstawiciela KO zadeklarowało 26,2 proc. badanych. Oznacza to, że różnica między pierwszym i drugim miejscem wynosi zaledwie 0,1 punktu procentowego.

Szymon Hołownia z fatalnym wynikiem w przedwyborczym sondażu

Powodów do zadowolenia nie ma Szymon Hołownia. Partia marszałka Sejmu zajęła w sondażu wyborczym trzecie miejsce, jednak różnica między konkurentami jest kolosalna. Na kandydatów Polski 2050 do sejmików wojewódzkich zagłosować chce jedynie 9,9 proc. badanych.

ZOBACZ: Ksiądz poparł lokalnego polityka. Musiał zainterweniować biskup

Jak kształtują się wyniki sondażu IBRiS w przypadku innych partii walczących o miejsca w strukturach samorządowych? Lewica ma szansę zakończyć wybory z wynikiem 9,3 proc. poparcia. Na Konfederację i Bezpartyjnych Samorządowców głos oddać ma 8,4 proc. ankietowanych. Z kolei Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy” w sondażu przedwyborczym na chwilę przed ciszą wyborczą otrzymało deklaracje o oddaniu głosu od 4,4 proc. badanych.

Źródło: “wydarzenia” Polsat