Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Sensacja po wyborach. Exit poll się pomylił, wyniki w tym mieście są inne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.04.2024 14:10

Sensacja po wyborach. Exit poll się pomylił, wyniki w tym mieście są inne

ręka, głosowanie, wybory
Fot. materiały własne

Sensacja wyborcza w Rzeszowie. Wyniki exit poll były błędne. Po podliczeniu przez komisję głosów wrzuconych do urn wyłonił się inny kandydat do walki o fotel prezydenta. Jacek Strojny cieszył się zbyt szybko. Różnice w pierwszych szacunkowych wynikach są znaczące.

Pomyłka exit poll w Rzeszowie

Rzeszów jest jednym z miast, gdzie nie udało się rozstrzygnąć wyborów samorządowych 2024 w I turze. Chociaż Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzymała jeszcze głosów ze wszystkich obwodów wyborczych w kraju, to w niektórych miejscach w Polsce komisje zakończyły już liczenie kart z nazwiskami kandydatów.

Wielkim zaskoczeniem jest błąd w wynikach exit poll. Dokładne dotychczas sondaże, w których dochodziło do minimalnych różnic po ogłoszeniu oficjalnych wyników, myliły się na temat tego, kto zawalczy o fotel prezydenta Rzeszowa w II turze.

Co robił Jacek Kurski w sztabie PiS? Prawda wyszła na jaw

Exit poll wskazywał walkę między Fijołkiem i Strojnym

Sondaż exit poll wskazywał, że w Rzeszowie w II turze zmierzą się bezpartyjny kandydat Jacek Strojny oraz urzędujący obecnie prezydent miasta Konrad Fijołek. W niedzielę (07.04) pierwszy z kandydatów usłyszał, że poparło go 18,6 proc. wyborców. Dawało to drugie miejsce w wyścigu o fotel prezydenta. Konrad Fijołek natomiast w badaniu exit poll cieszył się poparciem na poziomie 45,1 proc.

ZOBACZ: Donald Tusk z samego rana skomentował wybory. Martwią go trzy rzeczy

W poniedziałek (08.04) doszło jednak do znaczącej zmiany na podium kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Jacek Strojny nie pojawi się na karcie do głosowania podczas II tury wyborów samorządowych 2024 zaplanowanych na 21 kwietnia. Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała już 100 proc. podliczonych głosów z tego regionu. Drugie miejsce zajął inny polityk.

Rzeszów: błędny sondaż exit poll

Jacek Strojny popierany przez Koalicję Obywatelską bezpartyjny kandydat, nie zdobył wskazywanych przez exit poll 18,6 proc., a aż 20,61 proc. Okazało się jednak, że jest to zbyt mało by pokonać nie tylko Konrada Fijołka, ale również Waldemara Szumnego.

ZOBACZ: Aleksander Kwaśniewski mocno o wyborach. Jasno mówi, kto przegrał

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości po podliczeniu wszystkich głosów przez komisje wyborcze w oficjalnych wynikach wyborów samorządowych 2024 zdobył aż 24,23 proc. W sondażu exit poll plasował się na trzecim miejscu z wynikiem zaledwie 17,9 proc. Ostatecznie zdobył on aż 18 314 głosów. Jego kontrkandydat w II turze, Konrad Fijołek, zebrał natomiast 28 649 głosów wyborców.

rzeszow-wybory.jpg
Sondaż exit poll dotyczący wyników w Rzeszowie był błędny. Fot. PKW

Źródło: pkw, goniec.pl, radiozet.pl