Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Aleksander Kwaśniewski mocno o wyborach. Jasno mówi, kto przegrał
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.04.2024 08:19

Aleksander Kwaśniewski mocno o wyborach. Jasno mówi, kto przegrał

Aleksander Kwaśniewski
Fot. East News/Pawel Wodzynski

Aleksander Kwaśniewski skomentował wyniki wyborów samorządowych 2024. Były prezydent wskazał, iż wynik osiągnięty przez Prawo i Sprawiedliwość powinien. Być “zimnym prysznicem” dla koalicji rządzącej. Polityk wskazał, że jedna z powtarzanych tez dotycząca partii Jarosława Kaczyńskiego okazała się totalnie nieprawdziwa.

Wybory samorządowe 2024: PiS tryumfuje

W niedzielę 7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe 2024. O godzinie 21 zamknięto lokale wyborcze i rozpoczęło się liczenie głosów. Komisje wyborcze przekazały już do Państwowej Komisji Wyborczej część wyników, ale już w niedzielny wieczór pewne było to, że to Prawo i Sprawiedliwość ma powody do zadowolenia.

Partia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do sejmików wojewódzkich osiągnęła 33,7 proc. i był to najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów. Z sondażu exit poll wynika, iż drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,9 proc. Trzecia Droga osiągnęła zaledwie 13,5 proc., Konfederacja 7,5 proc. poparcia, Lewica zaledwie 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy 2,7 proc.

Wybory samorządowe 2024. Kto wygrał w największych miastach?

Aleksander Kwaśniewski: Donald Tusk przegrał

Głos w sprawie wyników wyborów zabrał Aleksander Kwaśniewski. Deklaracja polityka jest prosta: Donald Tusk “przegrał, ale nie sromotnie”. Były prezydent zwrócił uwagę, że wybory samorządowe 2024 powinny być jasnym znakiem dla Donalda Tuska oraz reszty polityków stojących w opozycji do Jarosława Kaczyńskiego.

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski zabrał głos po wygranej. “Mam nadzieję, że was nie zawiodę”

Ten wynik jest bardzo dobry dla koalicji rządzącej, dlatego że ona musi wiedzieć, że PiS jest ciągle silne. Pozycja PiS słabnie, ale nie osłabnie nagle i trzeba się będzie z nim jeszcze liczyć przez długie lata, w związku z tym koalicja musi ze sobą rozmawiać, a nie się kłócić - mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z TVN24.

Pogłoski o upadku PiS nie były prawdziwe, wybory samorządowe 2024 to udowodniły

Z ust Aleksandra Kwaśniewskiego padły również słowa dotyczące tego, iż to, co w ostatnim czasie pojawiało się w przestrzeni medialnej, okazało się twierdzeniem nieprawdziwym. Mogło ono wpłynąć nie tylko na to, jak wyglądała kampania wyborcza, ale również na samo podejście wyborców do udziału w głosowaniu.

ZOBACZ: Joanna Senyszyn o wyniku Lewicy: Wina Czarzastego, zrobił sobie prywatną partię

Wiadomość o tym, iż PiS jest w straszliwym kryzysie i będzie bardzo szybko tracił wyborców, jest absolutnie nieprawdziwa - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent w rozmowie na antenie TVN24 dodał, że sukces partii Jarosława Kaczyńskiego to nic innego, jak “dobry, zimny prysznic” dla innych. - Jak się pokłócą, to PiS wróci do władzy - skwitował Aleksander Kwaśniewski.

Źródło: tvn24