Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory 2023. Jest najnowszy sondaż wyborczy. Jarosław Kaczyński ma powody do świętowania
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.09.2023 21:03

Wybory 2023. Jest najnowszy sondaż wyborczy. Jarosław Kaczyński ma powody do świętowania

sejm
Wojciech Olkusnik/East News

Do wyborów parlamentarnych zostało już nieco ponad miesiąc. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Zjednoczona Prawica mocno zyskuje, a jej rywale tracą poparcie. Jeśli Jarosław Kaczyński dogada się z Konfederacją, jego ugrupowanie będzie mogło nadal rządzić.

Najnowszy sondaż wyborczy

Firma Kantar w dniach 5-6 września przeprowadziła najnowszy sondaż wyborczy. Respondenci zostali zapytani o to, na którą partię zagłosowaliby, gdyby wybory miały odbyć się już teraz. W badaniu telefonicznym największa grupa ankietowanych, bo aż 37 procent, przyznała, że zagłosowałaby na Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

Drugie miejsce zajął Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 31 procent poparcia. Jest to mocny wzrost poparcia dla PiS, a nieznaczny spadek KO.

Niebywałe, co zrobili Cichopek i Hakiel na rozpoczęciu roku szkolnego. To nie były plotki

Wybory 2023. PiS może mieć większość

Pozostałe ugrupowania w badaniu uzyskały już znacznie niższe poparcie. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 9 proc. Dalej Komitet Wyborczy Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem na poziomie 8 procent. Na Komitet Wyborczy Nowa Lewica zadeklarowało się zagłosować zaledwie 6 procent badanych.

Wyniki tego sondażu wyborczego mówią jasno, że jeśli PiS dogada się z Konfederacją, może liczyć na poparcie aż 46 proc. rodaków, a cała opozycja - 35 proc.

Najnowszy sondaż wyborczy. Wzrost poparcia dla PiS

W porównaniu do poprzedniego sondażu sprzed trzech miesięcy, Prawo i Sprawiedliwość znacznie zyskało. Można zauważyć sporą tendencję zwyżkową. Na początku czerwca 32 proc. ankietowanych w badaniu Kantar opowiadało się za głosowaniem na Koalicję Obywatelską, a na Zjednoczoną Prawicę chciało głosować wówczas nawet mniej, bo 31 proc. badanych.

Głosowanie na Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni deklarowało wtedy 10 procent ankietowanych, a na Lewicę - 6 proc. Konfederacja miała wówczas poparcie rzędu 10 procent.

Źródło: fakty.tvn24.pl