Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory do PE. Wyniki sondażu tuż przed ciszą wyborczą, jest wyraźny lider
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.06.2024 21:53

Wybory do PE. Wyniki sondażu tuż przed ciszą wyborczą, jest wyraźny lider

None
fot. European Parliament

Tuż przed ciszą poprzedzającą niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało swoje prognozy. Według przeprowadzonego sondażu KO i PiS mają zdecydowaną przewagę nad rywalami, jednak lider przedwyborczej prognozy jest tylko jeden. 

Badanie CBOS

CBOS swoją ostatnią prognozę opracowało na podstawie dwóch sondaży. Ten bardziej tradycyjny przeprowadzano w okresie od 20 maja do 2 czerwca, natomiast drugi – telefoniczny – trwał od 3 do 5 czerwca. Badający skupili się na odpowiedziach osób, które według CBOS z największym prawdopodobieństwem wezmą udział w niedzielnych wyborach. Wyniki badania wskazują, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniesie 40 proc. 

Wybory europarlamentarne 2024. Jak głosować? Jak znaleźć swój lokal?

Kto wygra wybory?

Według prognozy opracowanej przez CBOS niedzielne wybory wygra Koalicja Obywatelska, która uzyska 33,4 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasuje się PiS, na którego ma zagłosować 28,8 proc. 

Do Brukseli dostaną się również politycy trzech pozostałych ugrupowań. Podium niedzielnych wyborów zamknie Trzecia Droga, na którą swoje głosy odda 11,5 proc. głosujących. Dalej jest Konfederacja, która może liczyć na 10,5 proc. oraz Lewica, na którą zagłosuje 9,7 proc. 

Centrum Badania Opinii Społecznej szacuje, że kandydaci pozostałych partii nie wejdą do Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe, 5,3 proc. spośród osób, które według badaczy na pewno pójdą na wybory, wciąż nie wie na kogo odda swój głos. 
 

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Europarlamentu przeprowadza się co pięć lat. Najbliższe odbędą się w niedzielę 9. W całej Unii Europejczycy będą wybierać aż 720 posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego. To o 15 więcej, niż w poprzednich wyborach. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli. To stawia Polskę na piątym miejscu w UE pod względem ilości parlamentarzystów. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96. Ilość posłanek i posłów przypadająca każdemu krajowi zależy od jego wielkości.