Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Zapadła decyzja ws. Mariusza Kamińskiego. Sąd nie miał wątpliwości
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.02.2024 15:42

Zapadła decyzja ws. Mariusza Kamińskiego. Sąd nie miał wątpliwości

Mariusz Kamiński
Wojciech Olkusnik/East News

Jak donosi Wirtualna Polska, Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję odnośnie Mariusza Kamińskiego w sprawie wykonania przez polityka prawomocnego wyroku dwóch lat pozbawienia wolności. Wcześniej zażalenie w tej kwestii składali adwokat Kamińskiego oraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazano szczegóły.

Skazanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z nadużyciami władzy przy tzw. aferze gruntowej. Tydzień później obrońca byłego szefa CBA złożył wniosek o umorzenie postępowania karnego, możliwie o odmowę wszczęcia postępowania.

28 grudnia pismo w tej sprawie złożył zastępca prokuratora okręgowego w Warszawie, w którym również domagał się umorzenia postępowania wykonawczego wobec polityków. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił tych wniosków i zarządził doprowadzenie Kamińskiego i Wąsika do aresztu. Obaj politycy trafili do więzienia 9 stycznia i spędzili tam dwa tygodnie. 23 stycznia na mocy aktu ułaskawieniowego ze strony prezydenta Andrzeja Dudy opuścili więzienne mury.

Mariusz Kamiński może mieć nowe problemy. Ruszają kolejne komisje śledcze

Jest decyzja w sprawie Mariusza Kamińskiego

Teraz jak informuje Wirtualna Polska, Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w całości postępowanie ws. wykonania przez Kamińskiego prawomocnego wyroku dwóch lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ: Maciej Wąsik zabrał głos ws. wizyty w Sejmie. Co z Mariuszem Kamińskim?

Wobec wydania przez prezydenta RP w dniu 23 stycznia 2024 r. postanowienia o zastosowaniu prawa łaski sąd postanowił umorzyć w całości postępowanie wykonawcze dotyczące wykonania wobec skazanego Mariusza Kamińskiego prawomocnego wyroku - czytamy w uzasadnieniu decyzji sądu.

Sąd umorzył postępowanie ws. wykonania wyroku przez Mariusza Kamińskiego

Sędzia Janusz Włodarczyk z Sądu Okręgowego w Warszawie XI Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych przypomniał o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy z 23 stycznia. Prezydent RP wydał postanowienie o zastosowaniu wobec skazanego prawa łaski.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia wywołał Macieja Wąsika. “Tu siedzi poseł”

Decyzja prezydenta dotyczy całej treści prawomocnego wyroku oraz dodatkowo prawo łaski obejmuje zatarcie skazania. W tej sytuacji, jeszcze przed rozpoznaniem wniesionych środków odwoławczych w sprawie, wystąpiła niepodważalna przesłanka w postaci zastosowanego prawa łaski, wyłączająca postępowanie wykonawcze" - uzasadnił sędzia.

 

Źródło: Goniec.pl/Wirtualna Polska

Tagi: Polityka Sąd