Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Dubiel i Wardęga znów w sądzie. Proces przyspiesza, znamy kolejną datę
Jakub Wątor
Jakub Wątor 05.06.2024 16:41

Dubiel i Wardęga znów w sądzie. Proces przyspiesza, znamy kolejną datę

Sylwester Wardęga, Marcin Dubiel
MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS

W mławskim sądzie odbyła się kolejna rozprawa w procesie z prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez Marcina Dubiela przeciwko Sylwestrowi Wardędze. We wtorek na sali sądowej odtworzone zostały materiały dowodowe - filmy i nagrania głosowe. Wiemy, co dalej ma się zdarzyć i kiedy prawdopodobnie proces się zakończy.

Marcin Dubiel vs Sylwester Wardęga

Przypomnijmy: proces związany jest z aferą PandoraGate, która wybuchła jesienią 2023 roku i zatrzęsła polską branżą influencerów. Między innymi youtuberzy ujawnili wtedy, że popularny polski ex-youtuber Stuuart Burton, znany w sieci jako Stuu, mógł mieć słabość do młodych dziewczynek. Sylwester Wardęga i Mikołaj “Konopskyy” Tylko, drugi sieciowy twórca zajmujący się aferą, opublikowali relacje kobiet, które miały pisać bądź spotykać się ze Stuu, gdy miały poniżej 15 lat.

W swym filmie Sylwester Wardęga mocno zaakcentował rolę Marcina Dubiela. Kategorycznie wskazał na niego jako na tego przyjaciela Stuuarta Burtona, który o jego niecnych zachowaniach wiedział i nic z tym nie zrobił. Dubiel, także popularny youtuber i freak fighter, został wręcz namaszczony na współwinnego, na co wskazywać mają fragmenty jego prywatnych rozmów sprzed lat z jedną z młodych dziewczyn. Wardęga nazywa go w filmie pomocnikiem Stuu.

Wardęga nie miał zgody na łapanie kobiet za piersi. Kolejna z nich ujawnia prawdę

Dubiel idzie do sądu z Wardęgą i Konopskim

Zaraz po publikacji filmów o Pandorze Marcin Dubiel zdecydował się skierować prywatne akty oskarżenia przeciwko obu internetowym twórcom, do czego - co warte podkreślenia - prawo ma każdy obywatel. Dubiel oskarżenie oparł na artykule 212 kodeksu karnego, w skrócie: pomówienie za pomocą środków masowego przekazu.

W takich sytuacjach, zanim sprawa trafi na wokandę, strony mają szansę dogadać się w tzw. postępowaniu pojednawczym. W przypadku Dubiela i Wardęgi nie przyniosło ono jednak pożądanego efektu. W związku z tym od kwietnia spotykają się już w mławskim sądzie.

Dubiel vs Wardęga - kolejne etapy

We wtorek, 4 czerwca, odbyła się druga rozprawa, która była dość formalna i oczywista. Główną jej częścią było odtworzenie materiałów dowodowych - zarówno tych audiowizualnych (np. film o PandoraGate), jak i tych dźwiękowych (np. głosówki). Na rozprawie stawiły się obie strony.

Sąd ustalił też kolejny termin. Następna rozprawa między Marcinem Dubielem i Sylwestrem Wardęgą zaplanowana jest na 8 sierpnia. W jej trakcie najprawdopodobniej zeznawać będą zgłoszeni przez obie strony świadkowie. Jeśli tak się stanie i jeśli po drodze nie wystąpią żadne przyczyny losowe utrudniające udział Dubiela lub Wardęgi w procesie, to - według naszych informacji - niewykluczone, że sprawa zostanie rozstrzygnięta jeszcze w 2024 roku.

Tagi: Wiadomości