Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Kaczyński ma powody do zadowolenia. Najnowszy sondaż wskazał jasno
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 29.04.2024 18:22

Kaczyński ma powody do zadowolenia. Najnowszy sondaż wskazał jasno

Jarosław Kaczyński
fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

Mimo iż w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez CBOS liderem wciąż jest Koalicja Obywatelska, to Prawo i Sprawiedliwość depcze jej po piętach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczny wzrost poparcia.

Kaczyński ma powody do zadowolenia, Tusk do refleksji

Koalicja Obywatelska w dość krótkim czasie zanotowała spory spadek poparcia. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, na partię Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych oddałoby swój głos 28 proc. respondentów. To spory spadek względem połowy kwietnia. Zaledwie dwa tygodnie temu poparcie dla KO deklarowało o 7 proc. więcej obywateli.

Powody do zadowolenia ma z kolei Jarosław Kaczyński. Jego partia zanotowała wzrost poparcia i mimo że wciąż plasuje się za Koalicją Obywatelską, to znacznie umocniła swoją pozycję.

Śledztwo Gońca: Jak Kaźmierska skatowała kobietę w ciąży. Mroczne tajemnice "Królowej życia" [ODCINEK DRUGI]

Sondaż wyborczy CBOS. Konfederacja zamyka podium

Jak wynika z najnowszego sondażu, Prawo i Sprawiedliwość zajmuje drugie miejsce z wynikiem 26 proc. poparcia. To wzrost o 3 proc. zdecydowanych głosować na partię Kaczyńskiego niż jeszcze dwa tygodnie temu.

Na kolejnych miejscach dla wielu zaskoczeniem może być Konfederacja, która jak wynika z sondażu, zdobyła 14 proc. poparcia i plasuje się przed Trzecią Drogą, której, mimo iż poparcie wzrosło o 1 punkt procentowy, to dalej nie pozwoliło przeskoczyć partii Sławomira Mentzena. Na Trzecią Drogą zagłosowałoby obecnie 11 proc. respondentów.

Koalicja Obywatelska z najniższym poparciem od początku roku

Na samym końcu partii, które wprowadziłyby jeszcze swoich przedstawicieli do Sejmu, znajduje się Lewica. Z całą pewnością Włodzimierz Czarzasty nie może być zadowolony z obecnego poparcia dla partii, które według sondażu CBOS wynosi 7 proc. Jest to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z okresem tuż po wyborach samorządowych, jednak wynik wciąż daleki od oczekiwań liderów Lewicy.

ZOBACZ: Donald Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego. “Wszyscy się śmieją, a powinni się bać”

Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku. Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. Poparcie dla Trzeciej Drogi praktycznie się nie zmieniło, zaś Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż tuż po wyborach - podsumowało CBOS.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 kwietnia 2024 r. na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).