Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Prezydent reaguje na wystąpienie szefa MON. ”Powiedzmy to sobie szczerze”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.05.2024 15:09

Prezydent reaguje na wystąpienie szefa MON. ”Powiedzmy to sobie szczerze”

Andrzej Duda
fot. Wojciech Olkusnik, East News

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po dzisiejszym wystąpieniu w Sejmie ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szef MON wygłosił szczegółowe przemówienie, w którym informował o stanie bezpieczeństwa państwa oraz najbliższych planach i najbardziej pilnych działaniach. Prezydent wyjawił, co wzbudziło jego niepokój. 

Ważne wystąpienie szefa MON

Podczas przemówienia ministra Kosiniaka-Kamysza, w Sejmie obecny byli i najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego, premier Donald Tusk, a także prezydent Andrzej Duda. Ten ostatni w rozmowie z mediami zdradził swoje odczucia na temat treści wystąpienia szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił między innymi o trudnej sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy. Zaznaczył, że Polska jest gotowa zwiększyć tamtejszą obecność wojsk oraz, że trwają pracę nad modernizacją zapory oraz budową ”Tarczy Wschód”.

To bardzo dobrze, że będą dodatkowe środki przeznaczone na obronę granicy – komentował prezydent

Niepokojące wieści o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. Współpracownicy zabrali głos

Tarcza antyrakietowa

Prezydent Duda skomentował też informacje o dołączeniu Polski do inicjatywy budowy europejskiej tarczy antyrakietowej. Mimo, że nasz kraj opracowuje własną koncepcję obrony skoncentrowany wokół systemów Wisła, Narew i Pilica, prezydent zgodził się, że jedna koncepcja nie wyklucza drugiej.

Uważam, że możemy być częścią tego systemu. Powiedzmy sobie szczerze, to będzie element dodatkowy – komentował prezydent

Zaniepokojenie Andrzeja Dudy

Choć Andrzej Duda wyrażał w większości satysfakcję z zapowiedzi płynących z ministerstwa obrony, to nie ukrywał jednak, że jedna rzecz w wystąpieniu wicepremiera zwróciła jego szczególną uwagę. 

Troszkę zaniepokoiło mnie to, że za mało akcentował to znaczenie jakie ma USA. (...) Jeśli gdzieś mamy jakąś dodatkową gwarancję bezpieczeństwa to najsilniejszą jest obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce – mówił prezydent 

Szef resortu obrony przekazał, że MON opracował polityczno-strategiczną dyrektywę obronną, którą rozpatrywać będzie teraz Rząd. Stworzono także projekt rządowego rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej Rzeczypospolitej, trwają również pracę nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego. 

Kosiniak-Kamysz zapowiedział też dofinansowania niektórych służb i zwracał uwagę na szczególne znaczenie wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz wojsk obrony terytorialnej. 

 

Źródło: Goniec, Interia