Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Zapytaliśmy Polaków, co myślą o budowie CPK. Zaskakujący wniosek
Irmina Jach
Irmina Jach 12.02.2024 19:48

Zapytaliśmy Polaków, co myślą o budowie CPK. Zaskakujący wniosek

Donald Tusk CPK
CHRISTOPHE PETIT TESSON/AFP/East News Wojciech Olkusnik/East News

W Polsce trwa żarliwa dyskusja na temat CPK. Donald Tusk podczas niedzielnego spotkania z wyborcami zadeklarował, że jego rząd zajmie się tematem w sposób “przemyślany i rozsądny”. Zadaliśmy więc Polakom pytanie: "Czy popiera Pan/Pani pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?". Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.

Donald Tusk deklaruje chęć budowy CPK

Od miesięcy w przestrzeni publicznej nie brakuje spekulacji na temat przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że realizacja inwestycji jest dla Polski kluczowa. Obóz rządzący z kolei chce szczegółowo przyjrzeć się planom i przeprowadzić audyt, co wywołuje zarzuty o chęć storpedowania CPK.

Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane. Decyzja, jaką podjąłem i w ogóle o innej mowy być nie może, to żeby szybko i obiektywnie ocenić, co z punktu widzenia interesów kraju jest najlepsze — mówił podczas niedzielnego spotkania z wyborcami Donald Tusk.

Premier podkreślał jednocześnie, że decyzja nie może mieć kontekstu politycznego. Z jego wypowiedzi można jednak wnioskować, że rząd zamierza doprowadzić projekt Prawa i Sprawiedliwości do końca. Szef rządu zadeklarował, że zrobi to tak, by "nikt w Polsce nie pomyślał, że choćby jedna złotówka została zmarnowana, bo jakiś polityk ma wielkie ambicje".

Stan zdrowia Ziobry. "Spektakl znęcania się nad ciężko chorą osobą"

Sondaż Gońca. Co Polacy myślą o budowie CPK?

Z badania przeprowadzonego przez SW Research dla portalu Goniec.pl wynika, że aż 40,4 proc. badanych popiera pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeciwnych jest 26,5 proc. ankietowanych, a 33 proc. nie ma zdania na ten temat. Wśród osób, które są zwolennikami powstania CPK, dominują mężczyźni (44,7 proc.). Odpowiedzi przeczącej udzieliło 28,8 proc. mężczyzn i 24,6 proc. kobiet.

Największe poparcie pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zyskał w grupie wiekowej 35-49 lat (51,8 proc.). Najsilniejszy sprzeciw odnotowano z kolei wśród respondentów, którzy mają za sobą 50. urodziny (38,1 proc.).

ZOBACZ TAKŻE: Aleksander Kwaśniewski o Tusku: Jest bezwzględnym politykiem

Polacy chcą budowy CPK. Ekspert ocenia

Najmniejsze poparcie dla budowy CPK w badaniu SW Research wykazali badani posiadający wyższe wykształcenie (39,4 proc.), a największe — respondenci z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (49,1 proc.). Najwięcej odpowiedzi twierdzących padło wśród badanych zarabiających 4001-5000 zł netto (51,4 proc.), a przeczących — w grupie pobierającej pensje w kwocie przynajmniej 5000 zł netto (30,5 proc.).

Jedynie co czwarty Polak jest przeciwny budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. […]. W grupie osób jeszcze bardzo aktywnych, a już o pewnym stopniu stabilizacji życiowej (35-49 lat) poparcie przekracza 50 proc. Jedyną grupą wiekową, w której jest więcej wskazań na "nie" to osoby w wieku przedemerytalnym i emerytalnym (powyżej 50 roku życia). Z badania wyłania się ciekawy obraz społecznej i międzypokoleniowej koalicji pro-CPK, której przeciwstawiają się jedynie ci, którzy najprawdopodobniej nie skorzystają w pełni z tej rozłożonej na wiele lat inwestycji — komentuje dla Goniec.pl dr hab. Jarosław Szczepański, radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.