Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Aleksander Kwaśniewski o Tusku: Jest bezwzględnym politykiem
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.02.2024 09:37

Aleksander Kwaśniewski o Tusku: Jest bezwzględnym politykiem

Kwaśniewski
Pawel Wodzynski/East News

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem poniedziałkowej rozmowy w Radiu Zet. Pytany był m.in. o decyzję premiera Donalda Tuska o tym, żeby wycofać się ze wspólnego startu w wyborach samorządowych z Lewicą pomimo wcześniejszych deklaracji. Kwaśniewski stanowczo przyznał, że nie dziwi go ruch premiera. Określił go mianem bezwzględnego polityka. Były prezydent mówił też m.in. o sojuszu z USA i kontrowersyjnych słowach Donalda Trumpa.

Aleksander Kwaśniewski skomentował słowa Trumpa

W pierwszej części rozmowy z byłym prezydentem poruszono temat ostatnich kontrowersyjnych słów, jakie padłu z ust Donalda Trumpa. Przypomnijmy, że były prezydent USA oraz przyszły kandydat na to stanowisko stwierdził, że w przypadku ataku Rosji na kraje NATO, Stany Zjednoczone nie pomogłyby sojusznikom. Stwierdził, że kraje NATO muszą "spłacić rachunki". Aleksander Kwaśniewski w Radiu Zet odniósł się do tych słów.

Słowa Trumpa? Źle odczytuję. Potwierdzają to, że Trump jest politykiem nieprzewidywalnym, myśli o polityce w sposób biznesowo-transakcyjny - za coś musi być coś - przyznał Kwaśniewski. Zobaczymy, na kogo Amerykanie ostatecznie postawią w listopadzie, ale trzeba się szykować na scenariusz, że Trump z jego nieprzewidywalnością i nierozsądnymi poglądami będzie kolejnym prezydentem - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki miał wypadek. Niepokojące zdjęcie

Kwaśniewski: Gdybym był Amerykaninem, byłoby mi dziś wstyd

Aleksander Kwaśniewski uważa, że Europa powinna być gotowa, aby w razie zagrożenia móc poradzić sobie bez pomocy USA.

Dziś Trump, jutro może ktoś inny, ale Amerykanie mogą zakwestionować za czas jakiś swoją mocną obecność w NATO. Europa musi być przygotowana, że bez parasola amerykańskiego też sobie poradzimy - przyznał.

ZOBACZ: NATO reaguje na słowa Trumpa. “Podważa nasze bezpieczeństwo”

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Polska jest zaatakowana przez Rosję, a amerykańscy żołnierze pakują się i wyjeżdżają do USA - dodawał.

Aleksander Kwaśniewski odniósł się także do blokady w kwestii pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Były prezydent jasno stwierdził, że będąc Amerykaninem, byłoby mu wstyd za działania, jakie podejmuje władza.

Dyskusja o pakiecie pomocy dla Ukrainy jest zawstydzająca. Gdybym był dziś Amerykaninem, to byłoby mi wstyd, że w oczywistej sytuacji pomocy dla zaatakowanego kraju my nie udzielamy pomocy Ukraina od 2 lat za chwilę jest w sytuacji kraju niszczonego przez agresora. Z moralnego, politycznego, militarnego punktu widzenia trzeba im pomóc. Ameryka pomagała, dopóki nie zaczęły się gry i zabawy w kongresie - powiedział.

Aleksander Kwaśniewski ocenia decyzję Tuska

W dalszej części rozmowy były prezydent został zapytany o to, czy zaskoczyła go decyzja Donalda Tuska o wycofaniu się ze wspólnego startu z Lewicą w nadchodzących wyborach samorządowych. Kwaśniewski odparł bardzo stanowczo.

ZOBACZ: Awantura na wiecu Donalda Tuska. “Proszę odejść”

Nie zaskoczyła, w polityce Tusk jest politykiem bezwzględnym. Osłabiona Lewica będzie bardziej spolegliwym partnerem. Znając talenty Donalda Tuska, które doceniam, ta decyzja mnie nie dziwi - przyznał były prezydent.

 

Źródło: Radio Zet