Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Andrzej Duda zawetował ustawę ws. tabletki "dzień po"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 29.03.2024 14:36

Andrzej Duda zawetował ustawę ws. tabletki "dzień po"

andrzej duda
Fot. YouTube.com/@prezydent

Andrzej Duda zawetował ustawę o tabletce ”dzień po” bez recepty. "Prezydent nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej 18. roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców” – przekazano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

”Taki prezent na święta”. Weto ws. tabletki ”dzień po” bez recepty

O decyzji prezydenta informował w mediach społecznościowych Szymon Hołownia.

Weto ws. tabletki dzień po. Taki prezent od Prezydenta na święta – napisał marszałek Sejmu.

We wpisie załączył także zdjęcie dokumentu, jaki wystosował do niego w tej sprawie prezydent. Andrzej Duda wyznaczył osobę do reprezentowania stanowiska głowy państwa w tej sprawie – sekretarz stanu w Kancelarii RP, Małgorzatę Paprocką.

Łukasz Warzecha wprost o przeszukaniu u Ziobry. "To budzi podejrzenie"

Prezydent wetuje ustawę ws. tabletki ”dzień po”

Informacja o decyzji znalazła się także na oficjalnej stronie prezydenta RP, wraz z uzasadnieniem, którym jest ”wola poszanowanie konstytucyjnych praw standardu ochrony zdrowia dzieci”.

Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej 18. roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców – dodano.

Jednocześnie zapewniono, że prezydent deklaruje otwartość na rozwiązania ustawy w kontekście kobiet pełnoletnich.

ZOBACZ TAKŻE: Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej? Ministra zapowiada “następny krok”

Prezydenckie weto. Rząd ma ”plan B”

Prezydent zapewne brał argumenty za i przeciw. Ja nie popieram dostępności tego typu środków dla osób nieletnich. Jeżeli osoba nie może kupić alkoholu, energetyka, to tym bardziej nie powinna skorzystać z tego typu środków – komentował Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Radiem ZET.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelka) przekonywała, że Andrzej Duda podjął decyzję w tej sprawie już dawno.

Często mówi, że całe życie się uczy, ale tej lekcji nie odrobił. Gdyby porozmawiał z lekarzami, ekspertami, Polkami, to być może zmieniłby zdanie – powiedziała.

Jeszcze w marcu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniała, że prezydenckie weto nie zapobiegnie wprowadzeniu tabletki  ”dzień po” bez recepty, która ma być dostępna w Polsce od 1 maja. Rządzący mają w tej sytuacji wprowadzić prawo w drodze rozporządzenia.
 

Źródło: Radio ZET, PAP.