Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk zapowiada wiec w Warszawie. "Spotkajmy się, by tego nie stracić"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.05.2024 22:02

Donald Tusk zapowiada wiec w Warszawie. "Spotkajmy się, by tego nie stracić"

Donald Tusk
fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Donald Tusk w środę wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiedział na 4 czerwca w Warszawie spotkanie z obywatelami. - 4 czerwca rok temu maszerowaliśmy, by to odzyskać. 4 czerwca 2024 spotkajmy się, by tego nie stracić - napisał premier.

Donald Tusk zapowiada wiec w Warszawie

Premier Donald Tusk w środę 22 maja zapowiedział w mediach społecznościowych wiec, który ma się odbyć 4 czerwca w Warszawie.

4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność i Zachód. 4 czerwca rok temu maszerowaliśmy, by to odzyskać. 4 czerwca 2024 spotkajmy się, by tego nie stracić - napisał premier.

Szef rządu dodał, że spotkanie z obywatelami odbędzie się na Placu Zamkowym o godzinie 18.00. 

Sondaż Gońca: prawie 70 proc. Polaków przeciwna startowi Jacka Kurskiego w wyborach do PE

Donald Tusk organizuje kolejne spotkanie 4 czerwca

Przypomnijmy, że również 4 czerwca w ubiegłym roku w Warszawie odbył się wielki marsz zorganizowany przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska, który był protestem przeciw ówczesnym rządom.

Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską - pisał wówczas w swoich mediach społecznościowych Tusk.

ZOBACZ: Donald Tusk o rosyjskich sabotażach w Polsce. “Aresztowano 9 podejrzanych”

4 czerwca przypada także rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 

4 czerwca to historyczna data

Historyczna data 4 czerwca 1989 r. i ówczesne wybory odbyły się dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy władzą komunistyczną a opozycją i Kościołem przy okazji obrad Okrągłego Stołu. Frekwencja w pierwszej turze wyniosła wtedy ok. 62 proc. Wielki sukces odniosła Solidarność.

60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski "Solidarność". Na 161 możliwych mandatów poselskich "S" zdobyła w pierwszej turze 160 miejsc, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie - przypomina PAP.

Komitet Obywatelski "Solidarność" ostatni wolny mandat do Sejmu zdobył w drugiej turze. W wyborach do Senatu zdobył 99 mandatów na 100 możliwych.

 

Źródło: Goniec/PAP