Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Krzysztof Śmiszek dla Gońca. "Radość Konfederacji jest przedwczesna"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 10.06.2024 16:38

Krzysztof Śmiszek dla Gońca. "Radość Konfederacji jest przedwczesna"

Krzysztof Śmiszek
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

– Wynik jest niezadowalający i będziemy analizować przyczyny. Niemniej jednak jesteśmy pełni nadziei i pokładamy wiarę w tym, że to my będziemy widoczni, ponieważ to my będziemy nadawać ton Unii Europejskiej – komentuje wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego były wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. PKW podała wyniki

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza przekazała oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Najwyższy wynik zanotowała Koalicja Obywatelska, która otrzymała 37,06 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce z 36,16 proc. oddanych głosów, natomiast podium zamknęła Konfederacja z wynikiem 12,08 proc. Dalej uplasowała się Trzecia Droga (6,91 proc.) i Lewica (6,3 proc.).

Anna Kalczyńska: Pokerowa zagrywka Macrona. Co oznacza dla Polski?

Krzysztof Śmiszek komentuje wynik Lewicy w eurowyborach

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego skomentował Krzysztof Śmiszek, który obejmie jeden z trzech, zdobytych przez Lewicę, mandatów.

To jest wynik niższy niż oczekiwaliśmy, ale ważne jest to, że Polska Lewica będzie częścią drugiego co do wielkości klubu, frakcji w Parlamencie Europejskim, Socjaldemokratów. To my, w przeciwieństwie do populistycznych partii, będziemy narzucać ton rozwojowi Unii Europejskiej – mówił w rozmowie z Gońcem były wiceminister sprawiedliwości.

Krzysztof Śmiszek opowiedział o swoich planach względem nowo objętej funkcji europosła. Chciałby skupić się m.in. na pracy Parlamentu UE dot. praw konsumentów.

Będę chciał się angażować w Parlamencie Europejskim w pracę komisji do spraw wolności obywatelskich, tam toczy się debata na temat praworządności w poszczególnych krajach. Jako były wiceminister sprawiedliwości i osoba, która zajmuje się prawami człowieka od lat na pewno będę chciał wesprzeć swoją wiedzą Parlament Europejski, swoim doświadczeniem praktycznym, a także chciałbym zająć się prawami konsumentów. Tym się zajmowałem całe życie i chciałbym to kontynuować – powiedział.

ZOBACZ: Bronisław Komorowski dla Gońca: Porażka PiS-u jest bardzo dotkliwa

Krzysztof Śmiszek: Rozczarowanie Konfederacją przyjdzie bardzo szybko

Były wiceminister sprawiedliwości odniósł się także do wyniku Konfederacji. Partia zdobyła 12,2 proc. głosów, co przekłada się na mandaty dla 6 europosłów. 

To jest niestety wstyd, że eksportujemy takich ludzi do Parlamentu Europejskiego. Radość Konfederacji z 12 proc. jest przedwczesna dlatego, że oni znajdą się na marginesie polityki europejskiej. Będą prawdopodobnie członkami partii z innymi skrajnymi dziwadłami prawicowymi. Natomiast to nie oni, ale Lewica będzie nadawała ton ciągle polityce Unii Europejskiej. Konfederacja posługuje się prostymi hasłami – chce negacji wszystkiego, chce rozwalenia Unii Europejskiej. To oczywiście może być efektowne i chwytające za że za serce przez pierwszych parę miesięcy dla wyborców, natomiast rozczarowanie Konfederacją przyjdzie bardzo szybko – powiedział Krzysztof Śmiszek.