Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Zapytali Kwaśniewskiego o trzecią kadencję. Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 18.05.2024 17:39

Zapytali Kwaśniewskiego o trzecią kadencję. Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał

Aleksander Kwaśniewski
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Aleksander Kwaśniewski oddał Lechowi Kaczyńskiemu klucze do Pałacu Prezydenckiego w 2005 roku. Zanim jednak zakończył swoją prezydenturę, udzielił wywiadu, w którym został zapytany o ewentualną, trzecią kadencję. Odpowiedź byłego prezydenta może zaskoczyć.

Podwójna prezydentura

Aleksander Kwaśniewski dwa razy wygrał walkę o fotel prezydencki. W 1995 roku zdobył większą ilość głosów niż Lech Wałęsa, dzięki czemu zwyciężył w drugiej turze. Pięć lat później mógł cieszyć się kolejnym zwycięstwem już po pierwszej rundzie wyborów. Zgodnie z zapisami polskiej konstytucji, nie mógłby ponownie zawalczyć o Pałac Prezydencki.

Tragedia na posiedzeniu zarządu Orlenu. Nie żyje dyrektor spółki

Aleksander Kwaśniewski o trzeciej kadencji

Polityk cieszył się znaczną popularnością wśród Polaków i niektórzy zastanawiali się, czy mimo zapisów konstytucji Aleksander Kwaśniewski chciałby ponownie kandydować na urząd prezydenta. Na te spekulacje odpowiedział sam zainteresowany, takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał.

ZOBACZ TAKŻE: Przejmujące wyznanie Zbigniewa Ziobro. “Nie dają mi dużych szans”

Aleksander Kwaśniewski nie pozostawił żadnych złudzeń ws. trzeciej kadencji

Polityk został zapytany o kwestię trzeciej kadencji przez dziennikarzy ”Rzeczpospolitej”. Aleksander Kwaśniewski nie pozostawił żadnych złudzeń – nie chciałby ponownie kandydować na urząd prezydenta.

Nie. To właśnie ja zaproponowałem, aby w konstytucji zapisać, że powinny być tylko dwie pięcioletnie kadencje. Choć niektórzy bardzo mili koledzy z zagranicy mówią mi, iż właśnie szkoda, że nie mogę mieć trzeciej kadencji – powiedział były prezydent.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️