Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Padła jasna deklaracja
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 08.07.2024 17:31

Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Padła jasna deklaracja

Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Belwederze ze składającym wizytę w Warszawie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa miała miejsce tuż przed szczytem NATO w Waszyngtonie, na którym oboje się zjawią. – Ukraina może być pewna polskiego wsparcia – zadeklarował Andrzej Duda.

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Andrzejem Dudą

Wcześniej w poniedziałek (8 lipca) prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Wówczas została podpisana ukraińsko-polska umowa w kwestii bezpieczeństwa. Kilka godzin później Wołodymyr Zełeński rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, który złożył jasną deklarację ws. wsparcia Ukrainy.

Atak Rosji na szpital dziecięcy w Kijowie. Dramatyczne nagrania obiegły sieć

Deklaracja Andrzeja Dudy ws. wstąpienia Ukrainy do NATO i UE

Spotkanie prezydentów miało miejsce tuż przed szczytem NATO w Waszyngtonie, który będzie miał miejsce w tym tygodniu, a na który oboje się wybierają. W kontekście tego spotkania i perspektyw wejścia Ukrainy do Sojuszu Andrzej Duda podkreślił, że uzyskanie zgody wszystkich członków i ratyfikacja protokołu akcesyjnego to proces, który wymaga czasu.

Jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta – dodał.

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: “Chcielibyśmy, by słowa o pokoju przeszły w konkretne działania”

”Ukraina może być pewna polskiego wsparcia”

Prezydent zapewnił, że Polska ”od samego początku wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje społeczeństwa ukraińskiego i będzie je wspierać także w tej szczególnej sytuacji, w której Ukraina jest dzisiaj”.

I w ciągu tych najbliższych dni damy temu wyraz w Waszyngtonie (…) Niezależnie od barw partyjnych mówimy jednym głosem (red. w tej sprawie). Ukraina może być pewna polskiego wsparcia – podkreślił.

Podczas spotkania Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie, jakie Polska okazuje Ukrainie od pierwszej chwili rosyjskiego ataku, także w kontekście jej dążeń do wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

W imieniu zwykłych Ukraińców chciałbym podziękować zwykłym Polakom za wsparcie – powiedział.