Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk ostro ws. CPK. "Centralne Przewalanie Kasy się skończyło"
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 30.06.2024 18:51

Donald Tusk ostro ws. CPK. "Centralne Przewalanie Kasy się skończyło"

Donald Tusk
fot. KAPiF

"Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października. Ruszamy z budową komunikacji przyszłości. I żadne trollowanie tego nie zmieni" – tak na krytykę zapowiedzianych w środę zmian w planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zareagował Donald Tusk.

CPK jednak powstanie

Premier Donald Tusk to, że Centralny Port Komunikacyjny ostatecznie powstanie, ogłosił podczas środowej konferencji prasowej.

Powstanie lotnisko w Baranowie. Będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie - zaznaczył premier

Według nowych założeń obecny projekt CPK w przeciwieństwie do poprzedniego nie będzie koncentrował się na centralizacji i budowie nowych linii kolejowych, które miałyby łączyć się w Baranowie. Rząd chce zamiast tego połączyć koleją wszystkie duże miasta. Prezentując zmiany, premier mówił, że za ich sprawą Polska stanie się wielkim ”megalopolis”. 

Wszystko wskazuje również na to, że wbrew pierwotnym planom, końca swojej historii nie doczeka się też warszawskie Lotnisko Chopina. Według nowych planów ma ono bowiem zapewnić ”komunikację przyszłości”. Jednocześnie dofinansowywane mają być wciąż lotniska lokalne, w tym to w Modlinie, które służyć będzie tanim liniom lotniczym. 

Kraj na rozdrożu, puszka Pandory otwarta. Anna Kalczyńska komentuje sytuację we Francji

Reakcja premiera na krytykę

Takie zmiany nie przez wszystkich zostały odebrane z entuzjazmem, w przestrzeni publicznej zaczęły się również pojawiać komentarze, że w rzeczywistości rząd chce przeczekać szum związany z budową CPK i następnie w ogóle go nie wybudować. Do takich głosów premier odniósł się na platformie ”X” (daw. Twitter).

Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października. Ruszamy z budową komunikacji przyszłości. I żadne trollowanie tego nie zmieni – napisał Donald Tusk

”Centralne Przewalanie Kasy”

W trakcie środowej konferencji premier podkreślał, że w całym projekcie kluczowe było oddzielenie polityki od kwestii merytorycznych, tłumacząc w ten sposób zwłokę w ostatecznym ogłoszeniu czy projekt doczeka się realizacji, czy też nie. Jednocześnie Donald Tusk wytykał swoim poprzednikom, że w sprawie CPK więcej mówili, niż rzeczywiście robili.

Do tej pory CPK kosztowało 2,7 miliarda złotych. Symbolem tej niemocy stał się tunel pod Łodzią, który miał być zakończony w grudniu 2021 roku. Dwa lata po tym, jak miał być on otwarty, prace nad nim kompletnie zamarły – mówił premier

Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy w 2032 roku.