Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Dramat Macieja Wąsika, komornik nagle wkroczył do akcji. Zajęta kwota robi wrażenie
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 25.06.2024 16:33

Dramat Macieja Wąsika, komornik nagle wkroczył do akcji. Zajęta kwota robi wrażenie

Maciej Wąsik
Fot. Wikimedia Commons/By Gov.pl, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126816897

Komornik sądowy zajął rachunek bankowy europosła PiS Macieja Wąsika. Wszystko za sprawą prawomocnego wyroku sądu, zgodnie z którym nakazano politykowi zapłatę 30 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog i kierujących nią Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka. Były wiceszef MSWiA w rządzie PiS nie udzielił komentarza w sprawie.

Komornik zajmuje rachunek bankowy Macieja Wąsika

Zajęcie rachunku bankowego byłego wiceszefa MSWiA w rządzie PiS jest konsekwencją prawomocnego wyroku sądu w procesie o naruszenie dóbr osobistych. Sprawę Maciejowi Wąsikowi wytoczyli Bartosz Kramek, Ludmiła Kozłowska i założona przez nich Fundacja Otwarty Dialog. Polityk odmówił skomentowania sprawy dla PAP.

Morawiecki wyjawił, kogo widzi w roli nowego premiera. Spore zaskoczenie

Wyrok ws. Macieja Wąsika. Chodzi o zarzuty w kierunku Fundacji Otwarty Dialog

Aktywiści Fundacji Otwarty Dialog pozwali polityka w związku z jego wypowiedziami z lat 2018-2019. Maciej Wąsik zarzucał im wówczas m.in. powiązania z Rosją, działania hybrydowe i pranie pieniędzy. Działacze krytykowali działania ówczesnej władzy, sąd podtrzymał wyrok pierwszej instancji, która uznała ich roszczenia.

ZOBACZ: Niespodziewany kandydat na prezydenta. To on zastąpi Andrzeja Dudę?

Wąsik nie przeprosił. Komornik zajął 50 tys. zł na jego koncie

Zgodnie z prawomocnym wyrokiem polityk miał opublikować przeprosiny min. w TVP Info, Telewizji wPolsce.pl na YouTube i na stronie internetowej Telewizji Republika za rozpowszechnianie ”krzywdzących i nieprawdziwych informacji". Dodatkowo Maciejowi Wąsikowi nakazano zapłacenie zadośćuczynienia w wysokości 30 tys. zł, w tym po 10 tys. zł dla Bartosza Kramka, Ludmiły Kozłowskiej i samej fundacji.

Polityk PiS nie wystosował przeprosin, a także nie zapłacił zasądzonej kwoty. W związku z tym pełnomocnik fundacji adw. Dawid Biernat złożył 18 czerwca wniosek do komornika o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania komorniczego wobec Wąsika.

Jak podaje PAP, egzekucję wszczęła Aleksandra Rudzka-Natanek, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza. Chodzi o ponad 50 tys. zł, z czego 30 tys. zł to zadośćuczynienie, ponad 11 tys. zł  – odsetki, a około 7,6 tys. zł — koszty procesu. 900 zł wyniósł koszt zastępstwa w egzekucji oraz niespełna 5 tys. zł — koszty egzekucji.