Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Nie żyje ponad 1300 osób. Tragiczne doniesienia z pielgrzymki do Mekki
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 24.06.2024 08:59

Nie żyje ponad 1300 osób. Tragiczne doniesienia z pielgrzymki do Mekki

Al-Kaba Mekka
Fot. Unplash.com/ekrem osmanoglu

Tragiczne skutki upałów w Arabii Saudyjskiej. Do 1301 wzrosła liczba osób zmarłych podczas pielgrzymki hadżdż do świątyni Al-Kaba w Mekce. Saudyjskie ministerstwo zdrowia uznaje, że śmierć wiernych nastąpiła wskutek długotrwałej podróży w słońcu ”bez odpowiedniego schronienia”.

Temperatura w Mekce przekracza 50 st. C. Zmarło 1301 osób

W niedzielę minister zdrowia Arabii Saudyjskiej przekazał, że upały zabiły już 1301 osób. Chodzi o pielgrzymów, którzy wybrali się do świątyni Al-Kaba w Mekce. Fahad Al-Jalajel dodał, że ich śmierć była efektem ”pokonywania długich dystansów w bezpośrednim świetle słonecznym bez odpowiedniego schronienia i komfortu”. Temperatura w tym czasie sięgała nawet 52 st. C.

Po drugiej stronie tęczy. Czym jest rodzina? [REPORTAŻ GOŃCA]

Nie żyje 1301 pielgrzymów, którzy wybrali się do Mekki

Liczba ofiar wzrosła o około 400 osób od 19 czerwca, czyli od momentu podania ostatniej informacji przez agencję AFP. Wśród zmarłych wskutek upałów przeważają obywatele Egiptu, w tym wiele osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Saudyjski minister twierdzi, że około 83 proc. ofiar ekstremalnych temperatur to osoby, które nie zostały upoważnione do wzięcia udziału w pielgrzymce.

ZOBACZ: Niespodziewany kandydat na prezydenta. To on zastąpi Andrzeja Dudę?

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych podczas pielgrzymki do Mekki

Odbycie przynajmniej raz w życiu pielgrzymki hadżdż do świątyni Al-Kaba w Mekce to według zasad islamu obowiązek każdego dorosłego mężczyzny. Wyjątek stanowią jedynie osoby, którym nie pozwala na to stan materialny i zdrowie. Saudyjski urząd statystyczny szacuje, że w tym roku w jednym z największych, masowych zgromadzeń na świecie wzięło udział ponad 1,8 mln pielgrzymów, wśród których 1,6 mln pochodzi z zagranicy.