Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Kolejny zgrzyt w koalicji. Tym razem poszło o paszport
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 30.06.2024 08:45

Kolejny zgrzyt w koalicji. Tym razem poszło o paszport

Magdalena Sroka
Fot. Wikimedia Commons/By Klub Lewicy - https://www.flickr.com/photos/193098256@N08/53680029598/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147925304

Polski paszport ponownie stał się tematem dyskusji. Klaudia Jachira (KO) złożyła interpelację poselską ws. wzoru tego dokumentu ze względu na umieszczone w nim słowa ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. Te miałyby być ”rażąco sprzeczne z zasadą bezstronności światopoglądowej władz państwowych”. Inne zdanie w tej kwestii wygłosiła Magdalena Sroka (PSL - Trzecia Droga).

Zmiana paszportu. Klaudia Jachira składa interpelację

W trakcie trzeciego roku swoich rządów Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do zmiany wzoru paszportu. Od tego momentu w dokumencie znajduje się wyznaniowe hasło ”Bóg, Honor, Ojczyzna”, a także grafiki odnoszące się do historii Polski. W sprawie zareagowała posłanka Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej, składając pod koniec maja interpelację poselską.

Zbigniew Ziobro ma zeznawać przed komisją śledczą. Sam zadzwonił na policję

”Bóg, Honor, Ojczyzna” w paszportach

Interpelacja do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. wzoru paszportów dotyczy hasła ”Bóg, Honor, Ojczyzna” i możliwości wyboru starej wersji dokumentu. W ocenie posłanki umieszczenie tego napisu jest ”rażąco sprzeczne z zasadą bezstronności światopoglądowej władz państwowych”.

Ewidentną intencją ówczesnych władz było narzucanie wszystkim obywatelom RP hasła o religijnym charakterze, jednoznacznie przy tym kojarzonego ze szczególnym, prawicowo-nacjonalistycznym wzorcem patriotyzmu – argumentowała Jachira, cytowana przez Polsat News.

ZOBACZ: Niesamowity grób wybitnego Polaka. Czegoś takiego nie było jeszcze na Powązkach

Zgrzyt w koalicji ws. paszportów

W odpowiedzi MSWiA poinformowało, że ”obecnie nie są prowadzone prace dotyczące zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 września 2022 r. w sprawie dokumentów paszportowych mające na celu umożliwienie obywatelom i obywatelkom wnioskującym o wydanie paszportu wyboru blankietu dokumentu paszportowego”.

Tymczasem na postulaty posłanki Jachiry zareagowała Magdalena Sroka z PSL. W opublikowanym w mediach społecznościowych poście polityczka stwierdziła, że pomysł jest ”niewłaściwy i nietrafiony”.

Motto "Bóg, Honor, Ojczyzna" to dewiza, która pokazuje bezgraniczną wierność państwu polskiemu. To wartości, które łączą. Sugerowanie przez poseł Jachirę usunięcia tego napisu z dokumentów paszportowych jest niewłaściwe i nietrafione – napisała na platformie X.