Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory we Francji. Znamy oficjalne wyniki pierwszej tury
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.07.2024 09:31

Wybory we Francji. Znamy oficjalne wyniki pierwszej tury

Macron
fot. YARA NARDI/AFP/East News

W niedzielę 30 czerwca we Francji odbyła się I tura wyborów parlamentarnych. Nad ranem w poniedziałek przekazano oficjalne wyniki. Ogromny sukces zgodnie z przewidywaniami odnosi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe, które triumfuje w pierwszej turze.

Wybory parlamentarne we Francji. Znamy wyniki

Już wstępne i pierwsze sondaże exit poll we francuskich mediach przewidywały zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego. Ostatecznie wyniki różnią się nieznacznie.

Jak przekazało w poniedziałek nad ranem francuskie MSW, w I turze wyborów parlamentarnych zwyciężyło skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe, które uzyskało 33,2 proc. głosów. Lewicowy Nowy Front Ludowy otrzymał 28 proc., centrowy obóz obecnego prezydenta Emmanuela Macrona 20 proc., a prawicowi Republikanie 6,6 proc. wszystkich głosów.

Druga tura przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 7 lipca.

Anna Kalczyńska: Pokerowa zagrywka Macrona. Co oznacza dla Polski?

Przedterminowe wybory we Francji. Porażka Macrona

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się na początku czerwca, duży sukces we Francji odniosła skrajna prawica. Na Zjednoczenie Narodowe, czyli dawny Front Narodowy Marine Le Pen głosowało 31,3 proc. obywateli.

Prezydent Emmanuel Macron w związku z polityczną sytuacją w kraju ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i wyznaczył przedterminowe wybory. Pierwsza tura odbyła się 30 czerwca, a druga zaplanowana jest na 7 lipca.

Donald Tusk komentuje

Po niedzielnych wyborach we Francji głos w mediach społecznościowych zabrał premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu zamieścił wymowny wpis w kontekście wyników i politycznej przyszłości Europy.

Lubią Putina, pieniądze i władzę bez kontroli. Rządzą lub właśnie sięgają po władzę na wschodzie i na zachodzie Europy. Łączą swoje siły w Parlamencie Europejskim. W Polsce w ostatniej chwili odwróciliśmy ten fatalny bieg rzeczy. Nie zmarnujmy tego - napisał Tusk.