Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Niesamowity grób wybitnego Polaka. Czegoś takiego nie było jeszcze na Powązkach
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 29.06.2024 08:12

Niesamowity grób wybitnego Polaka. Czegoś takiego nie było jeszcze na Powązkach

Mirosław Hermaszewski
Fot. Kapif

Minęły już niemalże dwa lata od śmierci gen. Mirosława Hermaszewskiego, który jako jedyny Polak w historii był w kosmosie. Zasłużony kosmonauta zmarł 12 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat. Widok jego grobu na warszawskich Powązkach łapie za serce, tak uczczono wybitnego Polaka.

Pogrzeb Mirosława Hermaszewskiego

Gen. Mirosław Hermaszewski jest do tej pory jedynym Polakiem, który był w kosmosie. Zmarł 12 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat, cierpiał na dolegliwości nerek, po przebytym zabiegu operacyjnym wdały się komplikacje. 21 grudnia odbył się pogrzeb kosmonauty na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, spoczął nieopodal pomnika ”Chwała Lotnikom Polskim”.

Jest wyrok ws. wyborów kopertowych. Mateusz Morawiecki przerwał milczenie

Grób Mirosława Hermaszewskiego. Postawiono wyjątkowy monument

Niedługo po pogrzebie media informowały o planach budowy specjalnego monumentu na grobie gen. Mirosława Hermaszewskiego. Wtedy na miejscu znajdowała się jedynie płyta z poruszającym cytatem z ks. Jana Twardowskiego:

Odszedłeś cicho bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciał swym odejściem smucić. Tak jakbyś wierzył w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić – głosi napis na grobie Hermaszewskiego.

ZOBACZ: Są oświadczenia majątkowe sędziów TK Julii Przyłębskiej. Nie wszystkie są jawne

Tak wygląda grób Mirosława Hermaszewskiego

Pomnik został już ukończony i jak można było przypuszczać, nawiązuje on do dokonań Mirosława Hermaszewskiego. Jest to umieszczona na wyższym postumencie kula ziemska wraz z sputnikiem. Widok jest niecodzienny i jednocześnie łapie za serce, bliscy dołożyli wszelkich starań, aby uczcić pamięć zmarłego kosmonauty.

Mirosław_Hermaszewski_(grób)_02.jpg

(Fot. Wikimedia Commons, Autorstwa Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149807616)