Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk zapowiedział bezkompromisowe "porządki". Powiedział, od kogo zacznie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.12.2023 14:28

Donald Tusk zapowiedział bezkompromisowe "porządki". Powiedział, od kogo zacznie

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Donald Tusk w pierwszych słowach po nieformalnym spotkaniu przyszłego rządu zapowiedział konkretne porządki. Stwierdził, że on i jego gabinet będą musieli podjąć “bezprecedensowe i zdecydowane kroki”.  - Będzie przegląd kadr - stwierdził Donald Tusk i ujawnił powody tak jednoznacznych planów.

Donald Tusk nie przebiera w słowach, zapowiedział konkretne działania

Donald Tusk w piątek 8 grudnia spotkał się ze swoimi przyszłymi ministrami. Po nieformalnym spotkaniu nowego rządu, który zastąpi rząd tymczasowy Mateusza Morawieckiego, lider Koalicji Obywatelskiej wyszedł do dziennikarzy.

Podczas podsumowania spotkania z przyszłymi ministrami padły słowa, które dla wielu urzędników są zwiastunem wielkich zmian w życiu zawodowym. Nie tylko dziennikarze z Telewizji Polskiej muszą obawiać się tego, że stracą pracę? Donald Tusk nie próbował nawet tego ukryć.

Jak Szymon Hołownia radzi sobie jako marszałek Sejmu? Polacy nie mają wątpliwości

Donald Tusk zapowiada sprzątanie po PiS

Donald Tusk wyjątkowo krytycznie ocenia ostatnie dni, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego siłą utrzymuje się przy władzy pomimo braku większości w Sejmie. - PiS postanowił wykorzystać ostatnie tygodnie do demolowania państwa, rozdawania pieniędzy swoim. Dzisiejsza odprawa polegała na informacjach, których oczekiwałem od przyszłych ministrów - powiedział przyszły premier.

ZOBACZ: Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska opóźnione. Wszystko przez Andrzeja Dudę

Donald Tusk dodał, że po dojściu opozycji do władzy konieczne będzie rozpoczęcie procesu sprzątania po poprzedniej władzy. Ma się to odbyć "bezprecedensowymi i zdecydowanymi krokami”. Jednym z takich kroków ma być seria audytów w instytucjach państwowych. Lista osób do zwolnienia nie będzie tworzona przypadkowo.

Donald Tusk zapowiada czystki, wskazuje na konkretną grupę osób

Nie tylko dziennikarze TVP muszą obawiać się odsunięcia PiS od władzy. Donald Tusk okazał, że PiS próbuje zabetonować swoich ludzi na długie lata. Podpisywane są umowy, które wiążą konkretne osoby z kontentymi urzędami na długie lata.

ZOBACZ: Adrian Klarenbach chciał zażartować z Szymona Hołowni. Posłanka wymownie mu odpowiedziała

- Będzie przegląd kadr. Wiadomo, że wielu urzędników pisowskich znalazło się tam po znajomości. Audyt będzie dotyczył m.in. wydatkowania środków - zapowiedział Donald Tusk. Czy instytucje oraz urzędy czeka podobna czystka i seria wypowiedzeń, jak w Telewizji Polskiej?

Źródło: fakt.pl, goniec.pl