Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Macierewicz znalazł winnego katastrofy smoleńskiej? Złożył wniosek do prokuratury
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.04.2024 18:10

Macierewicz znalazł winnego katastrofy smoleńskiej? Złożył wniosek do prokuratury

Antoni Macierewicz
Fot. East News/Pawel Wodzynski

Antoni Macierewicz niespodziewanie poinformował o skierowaniu do prokuratury wniosku przeciwko Donaldowi Tuskowi. Na antenie Telewizji Republika padły oskarżenia dotyczące udziału polityka w “potencjalnej zbrodni zamachowej na prezydenta RP”.

Antoni Macierewicz złożył do prokuratury wniosek przeciwko Donaldowi Tuskowi

W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej Antonii Macierewicz poinformował o podjęciu kroków prawnych wobec Donalda Tuska. Polityk PiS oświadczył, iż do prokuratury trafiło specjalne zawiadomienie dotyczące możliwości udziału w zamachu na Lecha Kaczyńskiego.

Jako przewodniczący podkomisji złożyłem wniosek do Prokuratury Generalnej dotyczący pana Donalda Tuska z art. 134 mówiącego o potencjalnej zbrodni zamachowej na prezydenta RP i art. 129 - powiedział Antoni Macierewicz na antenie TV Republika.

Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany wykrywaczem kłamstw? Mocny wpis Giertycha

Antoni Macierewicz: "potencjalna zbrodnia zamachowa"

Dokumenty dotyczące rzekomego udziału Donalda Tuska w zamachu na Lecha Kaczyńskiego trafiły do Prokuratury Generalnej we wtorek (09.04). Polityk PiS i były minister obrony, który publicznie mówi o katastrofie smoleńskiej w kategorii zamachu, po wielu latach dopiero teraz znalazł wystarczającą ilość dowodów pozwalających na pchnięcie sprawy na oficjalny tor.

ZOBACZ: 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy pamiętają o ofiarach

Dlaczego Antoni Macierewicz wskazał właśnie Donalda Tuska? Powodem był fakt, że to właśnie ówczesny premier i podporządkowani mu politycy odpowiedzialni byli za zorganizowanie wizyty polskiej delegacji w Smoleńsku. Innym argumentem przemawiającym za słusznością skierowania do Prokuratury Generalnej wniosku przeciwko szefowi rządu są zdaniem Antoniego Macierewicza okoliczności remontu prezydenckiego samolotu Tu-154M.

Były szef MON tłumaczył swoją decyzję na antenie TV Republika

Samolot, którym leciał Lech i Maria Kaczyńscy oraz inne ofiary katastrofy smoleńskiej nie powinien zostać dopuszczony do lotu? Na antenie Telewizji Republika Antoni Macierewicz wskazywał na szereg awarii, a te pojawiły się już po remoncie maszyny.

ZOBACZ: Antoni Macierewicz dla Gońca: rząd Tuska powinien zostać wyeliminowany, konieczne nowe wybory

Tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z decyzją o tym, że samolot był remontowany w firmie pana Deripaski, gdzie oddziaływał kluczową rolę człowiek, który był funkcjonariuszem specjalnych służb rosyjskich, jeden z właścicieli firmy Polit-Electronic, który zarówno decydował o tym, że tam będzie remontowany samolot u Deripaski - mówił polityk PiS.

Antoni Macierewicz dodawał w TV Republika, iż po remoncie to właśnie rosyjski oligarcha Oleg Deripaska “odbierał później samolot”. Polityk PiS podkreślił, że to właśnie Donald Tusk odpowiedzialny jest za przekazanie maszyny prezydenckiej w ręce osoby związanej z Władimirem Putinem. Dodatkowo padły oskarżenia dotyczące braku zezwolenia na skorzystanie z zapasowego samolotu. Zdaniem Antoniego Macierewicza fakt, że Donald Tusk nadzorował służby specjalne i podejmowane przez nie w tym zakresie decyzje, to właśnie ówczesny premier odpowiedzialny jest za katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem.