Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości. Złe wieści dla Donalda Tuska
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.05.2024 22:19

Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości. Złe wieści dla Donalda Tuska

Donald Tusk
fot. KAPiF

Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu", połowa Polaków krytycznie ocenia dotychczasowe rządy Donalda Tuska. Poparcie dla poszczególnych partii politycznych również może zmartwić obecnego premiera.

Co drugi Polak krytycznie ocenia rządy Donalda Tuska

W badaniu zrealizowanym przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" ankietowani odpowiadali na pytanie, jak oceniają dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska. Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, co drugi Polak źle ocenia koalicję rządzącą. 50 proc. pytanych krytycznie podchodzi do działań obecnej władzy.

Dobrze dotychczasowe rządy premiera ocenia z kolei 36 proc. badanych, a 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Badanie zrealizowano 19 maja metodą CAWI. Próba objęła 1031 dorosłych obywateli.

PSL blokuje ustawę o związkach partnerskich. Spór o prawa człowieka w koalicji

Sondaż partyjny. Tusk ma powody do zmartwień

W przeprowadzonym badaniu na zlecenie "SE" ankietowani zostali również zapytani o partię polityczną, na którą oddaliby swój głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę.

Liderem Prawo i Sprawiedliwość, na które swój głos deklaruje oddać 32,49 proc. badanych. Tuż za partią Kaczyńskiego uplasowała się Koalicja Obywatelska z nieznaczną różnicą 0,34 proc. Na KO zagłosowałoby 32,15 proc. Polaków.

ZOBACZ: Donald Tusk zapowiada wiec w Warszawie. “Spotkajmy się, by tego nie stracić”

Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Trzecia Droga z wynikiem 10,87 proc., dalej Konfederacja z poparciem na poziomie 9,46 proc., a tuż za partią Sławomira Mentzena znalazła się Lewica z wynikiem 9,33 proc.

Poniżej progu wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - 3,16 proc., a inną partię wybiera 2,54 proc. pytanych.

Donald Tusk nie zamierza startować w wyborach prezydenckich

Premier Donald Tusk zadeklarował w czwartek 23 maja w TVP Info, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Szef rządu podkreślił, że jest wielu zdeterminowanych kandydatów, którzy będą ubiegać się o ten urząd.

Ja mam tutaj do wykonania naprawdę bardzo dużo roboty. Parę miesięcy ani lat nie starczy, żeby to wszystko wysprzątać, więc ja mam naprawdę co robić - mówił Tusk.

Pytany o kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, odparł, że "byłby zadowolony, gdyby ten spróbował ponownie".