Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Donald Tusk pojedzie na miejsce
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.05.2024 22:34

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Donald Tusk pojedzie na miejsce

Donald Tusk Aleksandr Łukaszenka
fot. EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News, KAPiF

Premier Donald Tusk przekazał po dzisiejszym posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych, że w sobotę 11 maja pojawi się na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu zadeklarował, że spotka się tam z funkcjonariuszami i żołnierzami. Zgodnie z medialnymi doniesieniami, reżim Łukaszenki przygotowuje w najbliższym czasie szturm migrantów na granicę z Polską.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. Tusk reaguje

Zrzeszająca byłych pracowników białoruskich struktur siłowych inicjatywa BYPOL twierdzi, że służby Aleksandra Łukaszenki planują w najbliższym czasie masowy szturm migrantów na granicę z Polską. Mowa o 700-800 przybyszach z Azji i Afryki, którzy są pod kontrolą białoruskiej straży granicznej. Migranci są przywożeni w okolice granicy pod osłoną nocy samochodami przez pracowników OMON-u, czyli oddziałów milicji szybkiego reagowania. Jak donoszą media, ludzie mają być dzieleni na grupy ok. 30-osobowe, w których znajdują się kobiety mające krewnych w państwach UE.

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej mjr SG Andrzej Juźwiak poinformował, że sygnały o białoruskich planach docierają do polskich służb.

Obecnie nie obserwujemy takiego zjawiska, uważnie monitorujemy granicę i będziemy reagować adekwatnie do sytuacji - mówił w czwartek.

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Padły cztery nazwiska

Donald Tusk pojedzie na granicę z Białorusią

W piątek ponownie zebrało się rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Donald Tusk przedstawił zmiany w rządzie, a także przekazał, że kontynuowano rozmowę o wpływach rosyjskich i białoruskich na życie publiczne i sytuację w Polsce przed laty. Szef rządu poinformował, że w sobotę pojawi się na granicy polsko-białoruskiej.

ZOBACZ: Kaczyński wygłosił pilne oświadczenie. Uderzył w premiera

Przedstawiciel prezydenta na posiedzeniu kolegium zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce. Będą wnioski do prokuratury. Po wysłuchaniu komendanta Straży (Granicznej) będę jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy - przekazał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Tusk zapowiada zbadanie rosyjskich i białoruskich wpływów na rządy Prawicy

Premier Donald Tusk informował w czwartek, że przygotowany jest już projekt ustawy w sprawie powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Premier zapowiadał z sejmowej mównicy, że komisja zostanie powołana w zgodzie z konstytucją i "zbada bardzo dokładnie wpływy rosyjskie, białoruskie na rządy Zjednoczonej Prawicy".

One nie podlegają dyskusji - podkreślał.