Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > O tym trzeba pamiętać przed wyborami. Jak dopisać się do rejestru wyborców?
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.08.2023 17:54

O tym trzeba pamiętać przed wyborami. Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Lokal wyborczy
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już niedługo wybory parlamentarne. Warto zastanowić się czy jesteśmy wpisani do odpowiedniego rejestru wyborców, szczególnie jeśli nasze miejsce zamieszkania i zameldowania się różnią. Wyjaśniamy, jak dopisać się do rejestru.

Na to trzeba uważać przed wyborami

Wybory do Sejmu i Senatu tym różnią się np. od wyborów prezydenckich, że niezwykle ważne jest, gdzie będziemy głosować, bowiem każdy okręg ma innych kandydatów. 

Można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Wpis do stałego rejestru wyborców danej gminy powoduje ujęcie w spisie wyborców w każdych kolejnych wyborach i referendach przeprowadzanych na obszarze tej gminy. Jak sprawdzić czy jesteśmy wpisani do rejestru i co zrobić, jeśli chcemy dopisać się do listy?

Wiemy, jak rodzice zaginionej 11-latki dowiedzieli się o losie córeczki. Trudno uwierzyć

Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywane do rejestru wyborców z urzędu. Rejestr jest udostępniany na pisemny wniosek do wglądu w urzędzie gminy. 

Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie oraz ci nigdzie niezamieszkali przebywający stale na obszarze gminy wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy (w przypadku m. st. Warszawy w urzędzie dzielnicy) pisemny wniosek.

Wniosek powinien zawierać imiona, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL wnioskodawcy oraz adres zameldowania na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce. Do wniosku dołącza się:

  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy pod innym adresem niż adres ich zameldowania na pobyt stały na obszarze tej gminy mogą być wpisani do rejestru wyborców pod adresem stałego zamieszkania. W tym celu trzeba złożyć w urzędzie gminy wniosek zawierający ww. dane wraz ze wskazaniem adresu ostatniego zameldowania na pobyt stały na obszarze gminy.

Czy wniosek może zostać odrzucony?

Prezydenta miasta, burmistrz lub wójt przed wydaniem decyzji o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców musi sprawdzić czy osoba wnioskująca o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej gminy. 

Od odmowy wpisania do rejestru wyborców przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem prezydenta miasta, burmistrza lub wójta w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji. Sąd rozpoznaje skargę w postępowaniu nieprocesowym w terminie 3 dni od dnia jej doręczenia. 

Złożenie w wniosku o wpisanie do rejestru wyborców w ostatnich dniach przed wyborami może więc uniemożliwić rozpatrzenie skargi przed dniem głosowania, dlatego warto się tym zainteresować odpowiednio wcześniej.

Źródło: pkw.gov.pl