Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Polskie Stronnictwo Ludowe - program partii na wybory parlamentarne 2023
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.08.2023 22:07

Polskie Stronnictwo Ludowe - program partii na wybory parlamentarne 2023

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL
Wojciech Olkusnik/East News

W niedzielę (6.08) przyznano, że sztaby PSL-u i Polski 2050 będą równolegle pracować ws. programu wyborczego. Póki co przyjrzyjmy się obietnicom wyborczym PSL-u. Jakie propozycje mają dla Polaków ludowcy na nadchodzące wybory parlamentarne?

Program PSL - rozwiązania dla pracowników i rodzin

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślają, że prezentowane przez nich rozwiązania są wielopokoleniowe. Na przykład projekt “Uczciwa Polska” zakłada, żeby osoby pracujące płaciły tylko składki i podatki z jednego pełnego etatu, nawet jeśli ktoś pracuje na półtora etatu. W oficjalnym programie wyborczym partii widnieje zapis o wprowadzeniu dofinansowania w wysokości nawet 75 tys. zł do wkładu własnego niezbędnego do uzyskania kredytu na pierwsze własnościowe mieszkanie lub dom.

Zdaniem lidera PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza potrzebny jest nowy system podatkowy, w którym rodzice będą rozliczać się wraz z dziećmi na zasadzie im więcej dzieci, tym mniejsze podatki. - Duża rodzina będzie z nich zwolniona, bo ona wnosi wielki wkład w przyszłość - mówił podczas czerwcowej konwencji.

PSL chce wprowadzić 35 godzin tygodniowo darmowej opieki żłobkowej, a także uruchomić kolejny, po rocznym urlopie macierzyńskim, płatny, roczny urlop do wykorzystania na opiekę nad dziećmi lub starszymi, niesamodzielnymi członkami rodziny. Politycy tej partii uważają też, że potrzebny jest coroczny mechanizm waloryzacyjny programu 500 plus (teraz już 800 plus) oparty na rozwiązaniach takich jak w przypadku waloryzacji emerytur i rent.

7-latek zapozował do zdjęcia. Chwilę później już nie żył, tragiczne kulisy

Propozycje wyborcze PSL dla seniorów

Jeżeli chodzi o seniorów, są zwolennikami rozbudowanej wdowiej renty. - Ten, który pozostaje przy życiu i będzie jeszcze egzystował, powinien dostawać podwójne świadczenie wobec tego, które do tej pory posiada. Czyli świadczenie swoje i 50 proc. świadczenia małżonka. Lub odwrotnie. Jeśli okaże się, że zmarły małżonek miał wyższe uposażenie emerytalne, rentowe itp., to ten, który został, powinien w myśl tych zmian otrzymać to świadczenie małżonka i połowę swego – mówił w lutym Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa śląskiego.

Kolejnymi z propozycji Polskiego Stronnictwa Ludowego jest pozbawienie emerytur opodatkowania oraz wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Seniora, która miałaby funkcjonować na zasadach przewidzianych w Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny.

Program wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego

Co do klimatu, PSL chce wprowadzić programy wsparcia dla energetyki odnawialnej. Politycy proponują także wprowadzenie programów edukacyjnych, które pozwolą na zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków. Jak można przeczytać w oficjalnym programie, celem ugrupowania jest zyskanie 50 proc. udziału w OZE w polskim miksie energetycznym do 2030 roku. PSL chce też stałych taryf za produkcję energii odnawialnej i obniżki VAT do 8%.

Polskie Stronnictwo Ludowe kojarzy się jednak przede wszystkim jako partia reprezentująca interesy rolników i mieszkańców wsi. Najlepsze wyniki uzyskuje w wyborach samorządowych, nic więc dziwnego, że ma konkretne propozycje na poziomie lokalnym. PSL chce wspierać samorządy poprzez subwencje inwestycyjne i zwrot VAT za niezrealizowane inwestycje. Proponuje udział w podatkach PIT i CIT, zgodnie z którym gmina otrzymałaby 44% PIT i 9% CIT, powiat 14% PIT i 3% CIT, a województwo 2% PIT i 19% CIT. Celem jest zwiększenie środków finansowych dla samorządów, co pozwoli na rozwój infrastruktury i poprawę jakości życia mieszkańców.

Źródło: Program Polskiego Stronnictwa Ludowego, konwencja z dn. 24.06.2023