Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory 2023. Już 2 października mija ważny termin. Chodzi o transport do lokalów wyborczych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.09.2023 19:46

Wybory 2023. Już 2 października mija ważny termin. Chodzi o transport do lokalów wyborczych

wybory wyborcy głosowanie
Jan BIELECKI/East News

Uwaga, czasu tylko do poniedziałku 2 października. Część wyborców musi złożyć specjalne dokumenty, aby dotrzeć do lokalu wyborczego. Czas na ich złożenie mija już za kilkadziesiąt godzin. Muszą wiedzieć o tym emeryci i seniorzy.

2 października mija ważny termin w kalendarzu wyborczym

Wybory 2023 coraz bliżej, ale zanim 15 października dotrzemy do urn, należy pamiętać o ważnych datach w kalendarzu wyborczym. Jeden z terminów mija już w poniedziałek 2 października.

Zostało tylko kilkanaście godzin na to, by zgłosić potrzebę transportu do lokalu wyborczego. Jednak nadchodzący poniedziałek przynosi ze sobą również inny termin końcowy. Wyjaśniamy, co znaleźć można w kalendarzu wyborczym.

Świadek wypadku na autostradzie A1 zabrał głos. BMW mijało ich chwilę przed tragedią

Seniorzy i emeryci muszą to wiedzieć, trzeba złożyć wniosek

Wiadomości te powinny dotrzeć przede wszystkim do seniorów. Mowa o osobach, które w dniu głosowania (15 października 2023 r.) kończą 60. rok życia. To właśnie w poniedziałek 2 października mija termin zgłoszenia zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. To również termin, gdy o taki transport do miejsca głosowania mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością.

Dodatkowo w kalendarzu wyborczym przy dacie 2 października znaleźć można również inną informację. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego czytamy, że do poniedziałku 2 października należy zgłosić zamiar “głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat”. Gdzie złożyć właściwe dokumenty?

Gdzie złożyć wniosek, by 15 października wyborca został dowieziony do lokalu wyborczego?

W piątek 29 września Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego zwołała briefing prasowy. Przypomniała ona o upływającym po weekendzie terminie wskazanym w kalendarzu wyborczym. Wyjaśniła również, gdzie wyborca powinien złożyć dokumenty, aby skorzystać z przysługującego mu prawa. 

- Taki wniosek należy złożyć do właściwego komisarza wyborczego, jeśli osobom będzie łatwiej złożyć go w urzędzie gminy, to taki wniosek zostanie poprzez urzędnika wyborczego przekazany komisarzowi wyborczemu. W związku z tym można wybrać miejsce, w którym wniosek zostanie złożony - powiedziała Magdalena Pietrzak.

Źródło: PKW

Tagi: wybory