Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.04.2024 10:39

Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos?

lokal wyborczy
fot. materiały własne

Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Głosować będziemy na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radnych gmin powiatów i sejmików wojewódzkich. Wszyscy uprawnieni do głosowania otrzymają trzy lub cztery karty. Wyjaśniamy, co należy zrobić, aby oddany przez nas głos był ważny. 

Wybory samorządowe 2024. Oto co musisz wiedzieć

Lokale wyborcze w niedzielę 7 kwietnia standardowo otwarte będą w godzinach 7.00 - 21.00. W większości gmin uprawnieni do głosowania w wyborach samorządowych otrzymają cztery karty do głosowania - jedna dotycząca głosowania na wójta lub burmistrza i po jednej w głosowaniu do rady gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu. Tam wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania - jedną w głosowaniu na prezydenta miasta i po jednej w głosowaniu do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego.

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet milion złotych grzywny. W czasie ciszy wyborczej zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, pochodów czy manifestacji. Nie wolno także agitować i wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. 

“Sytuacja skandaliczna”. Krzysztof Kwiatkowski wprost o śmierci Polaka w Strefie Gazy

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?

Wybierając się w niedzielę na głosownie, musimy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wszystkie karty do głosowania, które otrzymamy, będą koloru białego. Nazwiska kandydatów będą znajdować się z kolei na kolorowym tle. Dodatkowo na każdej karcie wymagana jest pieczęć terytorialnej komisji wyborczej, a także pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się również informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, zgodnie z kodeksem wyborczym, należy postawić znak "X" przy nazwisku jednego kandydata na karcie w kratce z lewej strony. Zasada dotyczy wszystkich kart w niedzielnym głosowaniu.

pkw.png
fot. YouTube/PKW

Kiedy oddany głos jest nieważny?

Jeśli na karcie do głosowania w kratce z lewej strony postawiliśmy znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, taki głos będzie nieważny. Również jeśli nie postawiono znaku "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata głos uznaje się za nieważny. Oprócz tego głos jest nieważny również gdy znak "X" znajdzie się przy nazwisku kandydata skreślonego z listy.

Warto podkreślić, że w wyborach na wójtów burmistrzów i prezydentów miast w gminach, gdzie został zarejestrowany tylko jeden kandydat, na karcie do głosowania znajdą się odpowiednie kratki oznaczone słowami "TAK" i "NIE". 
Wówczas wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak "X" w kratce oznaczonej słowem "TAK" z lewej strony obok jego nazwiska. Postawienie znaku "X" w kratce oznaczonej słowem "NIE" oznacza, że głos jest ważny i oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.

Szczegółowy film z instrukcjami opublikowała również Państwowa Komisja Wyborcza.

Powiązane
Jedzenie
Quiz. Znasz te regionalne potrawy? Nie ma szans, że zdobędziesz 10/10