Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Politycy PiS noc spędzili w siedzibie TVP. Terlecki z wuwuzelą, Lichocka w reżyserce
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.12.2023 08:19

Politycy PiS noc spędzili w siedzibie TVP. Terlecki z wuwuzelą, Lichocka w reżyserce

siedziba TVP politycy PiS
X.pl/@JoannaLichocka, @MMGosiewska, @mhorala; Wojciech Olkusnik/East News

Politycy PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, zamiast na głosowaniu w Sejmie pojawili się w siedzibie TVP. W sieci pojawiły się zdjęcia z nocnego dyżuru posłów, którzy chcą bronić “pluralizmu mediów”. Dodatkowo we wtorek (19.12) wieczorem TVP 1 przerwało nadawanie filmu i przekazało widzom wiadomość na temat niekorzystnej decyzji posłów. Zmieniono również paski na czarny kolor symbolizujący żałobę. W sieci zaroiło się od zdjęć.

Los TVP przesądzony, politycy PiS siedzibie Telewizji Polskiej

We wtorek 19 grudnia posłowie debatowali nad poselskim projektem uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Po godzinie 22 Szymon Hołownia zarządził głosowanie. Sala plenarna świeciła jednak pustkami.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości byli pewni, że przegrają, więc zamiast siedzieć w poselskich ławach ruszyli na Plac Powstańców Warszawy. W siedzibie TVP pojawili się najważniejsi politycy. Niektórzy skrzętnie dokumentowali swoją walkę o pluralizm mediów. Joanna Lichocka nawet nie ukrywała, iż weszła do reżyserki, gdzie zapadają kluczowe decyzje na temat tego, jak wyglądać mają nadawane programy.

Nowe informacje ws. zaginięcia Iwony Wieczorek. Śledczy nie mają już wątpliwości

PiS w TVP: fotografie z dziennikarzami trafiły do sieci

Poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej został przyjęty. W głosowaniu brało udział 344 posłów. Za było 244 osób, przeciw 84, 16 posłów wstrzymało się od głosu, a aż 116 nie głosowało. Wśród nich aż 109 to posłowie i posłanki PiS.

tvp-glosowanie-sejm-wyniki.jpg
Wyniki głosowania nad TVP i PAP z 19.12. Fot.: sejm

Politycy PiS niemal zabarykadowali się w siedzibie PiS. Za barierkami pojawił się krąg najważniejszych nazwisk w partii Jarosława Kaczyńskiego na czele z samym prezesem PiS, który na placu Powstańców Warszawy miał spędzić całą noc. Z miejsca odjechał dopiero w środę (20.12) o godzinie 6 rano.

ZOBACZ: To koniec kultowego programu TVP. Był nadawany od 1996 roku

Marcin Horała opublikował w sieci zdjęcie z Samuelem Pereirą, czy Mateuszem Adamczykiem i Mateuszem Morawieckim. - Bronimy dziennikarzy i pluralizmu w mediach - podpisał fotografię przy choince. Uwagę zwrócił również Ryszard Terlecki, który w siedzibie TVP na Woronicza pojawił się z wuwuzelą.

Tłumy polityków PiS w siedzibie TVP, bronią "wolności mediów i pluralizmu"

Wśród polityków broniących TVP w siedzibie znalazł się również Mariusz Błaszczak, czy Anita Czerwińska, która dodała na portal X.pl zdjęcie z Miłoszem Kłeczkiem z TVP Info. Opatrzyła je hashtagami “Murem za TVP” oraz “Wolność Słowa”. Małgorzata Gosiewska pokazała tłumy z holu budynku Telewizji Polskiej i stojąc na tle proporców z nazwami poszczególnych kanałów przekonywała, że PiS broni “niezależności polskiej telewizji”.

ZOBACZ: Sąsiedzi ujawnili, co dzieje się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Nie wszyscy są zadowoleni

Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, opublikowała w sieci zdjęcie, które przeczy tezie niezależności TVP od polityków PiS. Posłanka sfotografowała się w reżyserce Telewizji Polskiej, czyli miejscu, gdzie zapadają kluczowe decyzje na temat tego, co i w jaki sposób zobaczyć ma widz.

Źródło: goniec.pl

Tagi: TVP PiS
Szymon Hołownia nie gryzł się w język. Odpowiedział Biedroniowi w mistrzowski sposób
Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia został zapytany we wtorek 19 grudnia podczas konferencji prasowej o słowa, jakie pod jego adresem wypowiedział w programie "Onet Rano" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Europoseł Lewicy nazwał Hołownię "politycznym tchórzem". Marszałek Sejmu stanowczo odniósł się do tych zarzutów.
Czytaj dalej
Nowy rząd powinien jak najszybciej się tym zająć. Chodzi o podstawowe prawa polskich dzieci
Monika Horna-Cieślak
Choć Polska była inicjatorem Konwencji o Prawach Dziecka, to od 10 lat nie chce podpisać III Protokołu do tego dokumentu. Skutek? Polskie dzieci nie mają takiej ochrony jak zagraniczne. Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka w rozmowie z Gońcem mówi, że czas jak najszybciej to zmienić. - Jeśli mam o coś zaapelować do premiera Tuska, to jest to jeden z priorytetów - mówi Monika Horna-Cieślak.- Moja lista marzeń jest bardzo długa, zwłaszcza że powiększała się przez wiele lat - odpowiada nowa rzeczniczka, której zaprzysiężenie odbędzie się w środę, 20 grudnia, pytana przez nas o to, czym premier Tusk powinien zająć się natychmiast w kwestii dzieci. - Ratyfikacja III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka jest bardzo ważna. Da to możliwość składania skarg przez dzieci do Komitetu Praw Dziecka ONZ w przypadkach naruszeń i łamania ich praw. Byliśmy jako Polska jednym z inicjatorów samej konwencji, a teraz brakuje podpisu na protokole, by skutecznie egzekwować jej zapisy.Komitet Praw Dziecka ma podobne uprawnienia jak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. W konsekwencji skargi może nałożyć środki tymczasowe, orzec o naruszeniu konwencji czy zobowiązać państwo do określonego działania. Innymi słowy: dorosły obywatel w Polsce może złożyć skargę na swe państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polskie dziecko jednak analogicznej skargi do Komitetu Praw Dziecka ONZ złożyć nie może, bo polscy dorośli od 10 lat nie są w stanie go podpisać.Absurdu sytuacji dodaje właśnie fakt, iż samą Konwencję Polska podpisała jako jeden z pierwszych krajów już w 1991 r., a mimo to do dziś nie dopełniła formalności związanych z III Protokołem. Oznacza to, że polskie dzieci nie mają takiej ochrony jak większość dzieci na świecie - protokół podpisało 196 krajów. Umożliwia on złożenie skargi dzieciom i ich pełnomocnikom do Komitetu Praw Dziecka ONZ, zapewniając tym samym międzynarodową ocenę działania polskich organów władzy w zakresie przestrzegania praw dziecka.Ba! Tekst Konwencji inspirowany jest życiem i pismami Janusza Korczaka, który wyjaśniał, jak rządy i dorośli obywatele powinni działać, by zapewniać dzieciom odpowiednie warunki do korzystania z przysługujących im praw. Fundamenty dokumenty do kierowanie się dobrem dziecka, stawianie go ponad dobro innych grup społecznych oraz zakaz jego dyskryminacji i wyzysku.
Czytaj dalej