Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk ogłosił to z samego rana. W tajemniczym wpisie wspomniał o Jacku Kurskim
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 19.12.2023 11:10

Donald Tusk ogłosił to z samego rana. W tajemniczym wpisie wspomniał o Jacku Kurskim

donald tusk jacek kurski
MIGUEL MEDINA/AFP/East News, Pawel Wodzynski/East News

Wtorek 19 grudnia może przynieść kolejne gorące informacje ze świata polityki. To na dzisiaj zaplanowano kolejne posiedzenie sejmu na którym omówiona zostanie m.in. komisja śledcza ds. afery wizowej. Rząd ma mieć dzisiaj swoje posiedzenie. Dodatkowo, Tusk zapowiada, że szykują się kolejne odwołania i zmiany w służbach. Mówi przede wszystkim o Jacku Kurski i jego posadzie w Banku Światowym.

Odwołania już od pierwszych dni rządzenia

Nowy rząd od kilku dni dowodzi, że nie zamierza zwlekać z realizacją swoich celów. Donald Tusk tuż po po objęciu władzy złożył wniosek o dymisję szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Wywiadu. Z odwołaniem ze stanowiska nie zgodził się szef CBA Andrzej Stróżny. Miał on odmówić podpisania dokumentu dymisji przekazując, iż nie widzi podstaw do skracania jego kadencji.

Sąsiedzi ujawnili, co dzieje się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Nie wszyscy są zadowoleni

Zapowiedzi Donalda Tuska. Na celowniku będzie Kurski

O swoich planach na kolejny dzień rządzenia poinformował już o godzinie 9.37 Donald Tusk. Na platformie X postanowił podzielił się wpisem dotyczących najbliższych planów rządu.

- No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu  - to na początek dnia. Długiego dnia – napisał premier.

Chodzi przede wszystkim o posadę Jacka Kurskiego w Banku Światowym. Według informacji portalu Business Insider, opłacalne stanowisko Kurski miał dostać za sprawą prezesa NBP Adama Glapińskiego. Pierwotnie to tylko prezes mógłby go odwołać. Jednocześnie ma istnieć pewien sposób na ograniczenie władzy szefa NBP, aby urzeczywistnić pożegnanie się Kurskiego ze stanowiskiem.

Napięty harmonogram Sejmu przed świętami

Na dzisiejszy dzień zaplanowano wznowienie obrad Sejmu, które mają potrwać do 21 grudnia. Jak informuje onet.pl, do dzisiejszego planu działań koalicji rządzącej może wejść reforma mediów publicznych, i to w trybie pilnym.

We wtorek 19 grudnia zbierze się najprawdopodobniej sejmowa komisja kultury. Jej zadaniem ma być zaopiniowanie uchwały w sprawie Rady Mediów Narodowych. Członkowie mogą zajmować się dzisiaj unieważnieniem przez Sejm uchwały w sprawie Rady Mediów Narodowych, a konkretnie jej członków powołanych ze strony Zjednoczonej Prawicy, a których kadencja miałaby zakończyć się dopiero w 2028 roku. Może więc dojść do ekspresowej zmian, ponieważ prezydent może wetować ustaw, ale nie uchwały.

Owe przemiany ku odpolitycznieniu mediów publicznych stanowiły jedną z kluczowych zapowiedzi nowej koalicji rządzącej. Mówi się przede wszystkim o odwołaniu zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W grę wchodzi także ich formalna likwidacja.

ZOBACZ: Szymon Hołownia z jasną deklaracją w sprawie lekcji religii. “Biskup nie będzie decydował”

Wtorkowe obrady rozpoczną się o godzinie 14, w trakcie których zaplanowano „sprawozdanie komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

W środę 20 grudnia, Sejm zbierze się o godzinie 9. W planach znajduje się Ślubowanie Rzecznika Praw Dziecka, oraz kwestia komisji ds. Pegasusa. Odbyć ma się „sprawozdanie komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus”.

Czwartek 21 grudnia to ostatni, przedświąteczny dzień posiedzenia Sejmu. Rozpocznie się o godzinie 9. W planach jest przede wszystkim pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2024 rok. Ponadto ma dojść do głosowania względem: członków Państwowej Komisji Wyborczej oraz składu komisji śledczej do zbadania m.in. legalności i występowania nadużyć w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Źródło: onet.pl, TVN24.pl.